Бизнесът и държавата със споразумение срещу спекулата. Как ще се следи за некоректни практики с цените след въвеждане на еврото
Секция: Анализи
10 Юни 2025 11:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бизнесът и държавата със споразумение срещу спекулата. Как ще се следи за некоректни практики с цените след въвеждане на еврото

/КРОСС/ Инфлацията в България е над средната за еврозоната. Причината за това са неразумните политики през последните четири години - да живеем на заем, да харчим повече, отколкото произвеждаме и заработваме. Това няма отношение към въпроса с каква валута плащаме. Това каза председателят на Общото събрание на АИКБ Васил Велев в NOVA „Здравей, България".

Предприемачът Таня Скринска каза, че много от цените вървят нагоре и това няма общо с валутата.

Добромир Иванов, изпълнителен директор на Българската предприемаческа асоциация, посочи, че през последните години е имало скок на цените, без да сме в еврозоната. Той обясни, че за да няма такъв скок на цените, трябва повече сектори да са изцяло пазарни.

Велев е категоричен, че с приемането на еврото хората няма да обеднеят.

Ще имаме по-добър статут като страна, по-добри условия за работа, ще плащаме по-ниски лихви по държавния дълг, ще имаме по-малко разходи за превалутиране. Всичко това създава условия за увеличаване на инвестициите, подобряване на бизнес средата, а оттам и увеличаване на доходите, допълни той.

По нейни думи влизането в еврозоната е политическо решение, но тя изрази съмнение, че сме готови за това. Влизането в еврозоната има своите положителни и отрицателни аспекти, коментира Скринска.

Тя заяви, че инвестициите не зависят от това дали сме в еврозоната, или не, а от бизнес климата и дали в страната има корупция.

Иванов посочи, че страната трябва да създава условия българските инвеститори да отварят повече работни места. Така ставаме по-богати реално. Еврозоната дава по-добри възможности, но има и други теми, които трябва да се развият. Топката си остава при нас, допълни той.

Велев каза, че там където няма естествени монополи, има условия за картели. Той подчерта, че точно в такива ситуации държавата трябва да се намеси чрез КЗК и КЗП.

Скринска смята, че намесата на регулаторите е положителна за успокояване на обществото. Аз обаче не съм съгласна с този тип политика, защото пазарът е нещо, което се регулира от само себе си. Контролните органи могат да правят проверки и да определят къде са завишени цените. Това е чудесен пиар за управляващите. Но с увеличаването на тока и водата, цените така или иначе ще се вдигат, обясни тя.