Илиян Манивелов, старши спасител: Препоръчваме на плажуващите да не влизат рязко в морето
Секция: Интервюта
15 Юни 2025 13:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Илиян Манивелов, старши спасител: Препоръчваме на плажуващите да не влизат рязко в морето

/КРОСС/ По Черноморието продължава поетапното разкриване на спасителните постове и медицинските пунктове. По закон плажовете трябва да са напълно оборудвани от 1 юли, тъй като тогава започва активният сезон, а и все още няма много летовници.

Първото, което правят спасителите всяка сутрин, е да проверят температурата на водата и дали в морето не са се появили опасни течения и дънни ями.

„Ето, термометърът показва 21 градуса близо до брега, което означава, че е относително ниска температурата. А на дълбоко е още по-студена водата", обясни Илиян Манивелов, старши спасител на централния плаж.

„Опасността при по-ниска температура е, че може да причини спазми, дори шок. Затова препоръчваме на плажуващите да не влизат рязко в морето", допълни той.

Илиян е второ поколение спасител. Баща му също дълги години се грижеше за безопасността на плажа. Той съветва летовниците да спазват сигнализацията и да слушат спасителите.

„Просто трябва да намерим най-лесния начин за комуникация, без да се стига до агресия, защото съответно и другите на плажа гледат".

Николай Иванов също е дългогодишен спасител. Занимава се и с подбор на спасители.

„Новото работно време е доста добро предложение на министерството. 9 часа, специално за младите спасители е добре да идват по-късно на работа. За плажуващите също мисля, че работното време от 9:00 е нормално, тъй като през юни и септември е доста хладно и от 8:00 до към 9:30, както виждате и в момента, няма много хора на плажа", коментира Иванов.

„Все по-трудно става всяка година. Средната възраст на спасителите в България, за жалост, минава над 50 години. Засега на нашия плаж все още се справяме добре, предимно млади момчета работят на градския плаж. За колегите, които не са в големите градове, е доста трудно да намерят млади спасители и голяма част от персонала е 50-60 плюс", добави той.

Сред правилата на плажа са деца под 10 години да не бъдат пускани сами в морето, да не се влиза във водата след обилно хранене, както и след консумация на алкохол.

„Винаги трябва да се следи метеорологичната обстановка - дънни ями винаги се образуват след силно течение, силен северен вятър и мъртво вълнение. Така че може би това е първото правило, което хората трябва да гледат предния ден - какво е било времето. Когато има мъртво вълнение, североизточен вятър, държи няколко дни, след него винаги се образува тези дънни ями. Ние на Бургас - Централен винаги ограничаваме с въжета с флагове със сигнализация, когато има дънни ями, за да знаят хората и да се пазят", допълни Николай Иванов.

Старите спасители казват още, че в морето е като на пътя, затова има и сигнализация, и спасители.