Тема: Спешната медицинска помощ в България
Секция: Здраве
19 Юни 2025 20:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тема: Спешната медицинска помощ в България Какъв е недостигът на медици, къде е най-остър и защо се стига дотук?

/КРОСС/ Най-общо казано, дотук се стига, защото дълги години Спешната помощ обираше несъвършенствата в цялата здравна система.

Например, когато пациентите са неосигурени, когато са уплашени или самотни, когато не могат да се свържат с личните си лекари. Спешната помощ е безплатна и леснодостъпна.

Но ето и как функционира цялата система. Когато преценим, че сме в животозастрашаващо състояние, имаме две възможности. Можем да се обадим на телефон 112 и да повикаме линейка или да отидем в спешен приемен портал към болница.

Ако решим да повикаме линейка - обаждаме се на 112 и се свързваме с оператор към Национална система 112 към МВР. Операторът не е медицинско лице. Той се опитва да осъществи конферентен разговор с медик от Спешната помощ. Ако това не е възможно, сигналът се предава писмено.

Тогава медиците го категоризират - спешен, което означава, че линейката трябва да пристигне за осем минути, неотложен - линейката трябва да пристигне за 20 минути и стабилен - линейката трябва да пристигне до два часа.

Справка на столичната Спешна помощ показва, че 70% от подадените сигнали в София не са спешни. Но пациентите не дължат такса. Според справка на здравното министерство няма и наложени глоби.

Ако решите да отидете в Спешен приемен портал в болница, отново ще бъдете прегледани. Но болницата може да ви таксува, ако състоянието не е спешно.

Вече стана ясно, че в София имаме сериозен проблем със спешните медицински екипи в линейките. Каква е ситуацията в страната?

Най-сериозен е проблемът в град София. Сериозен недостиг, макар и не толкова голям, има в Търговище, Смолян, Сливен и Перник.