Министър Иванов проведе работна среща с директора на Генерална дирекция "Морско дело и рибарство" Чарлина Вичева
Секция: БЪЛГАРИЯ
20 Юни 2025 06:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Иванов проведе работна среща с директора на Генерална дирекция "Морско дело и рибарство" Чарлина Вичева

/КРОСС/ Развитието на „синята" икономика у нас обсъдиха на работна среща вчера министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов и генералният директор на Генерална дирекция „Морско дело и рибарство" към Европейската комисия Чарлина Вичева. 

„Синята" икономика е един от най-бързо развиващите се сектори в световен мащаб. За да може България да се възползва максимално от възможностите, които тя предоставя е много важно  страната да развива също сътрудничество със съседните страни, подчерта Чарлина Вичева. Тя посочи също, че 80% от биоразнообразието е в океана и трябва да бъде запазено. И напомни, че за инвестиции в областта на „синята" икономика могат да бъдат използвани различни европейски фондове, включително и Европейският фонд за регионално развитие.

Министър Иванов изрази притеснение от намеренията на Европейската комисия за бъдещето на кохезионната политика и Кохезионният фонд да продължи да функционира в сегашния си вид.

Регионалният министър напомни, че от МРРБ е разработен и е приет морски пространствен план, чиято визия е насочена към осигуряване на предвидимост и сигурност в морските пространства, координация и синергия между ползванията и намаляване на вредните въздействия от човешката дейност. Целта му е чрез сътрудничество между управлението, науката и икономиката да бъдат създадени нови знания и култура, услуги и биотехнологии в подкрепа на „синия" растеж и подобреното благосъстояние на местните общности.

Морската или „синя" икономика включва широк комплекс от дейности, свързани с морето, като например риболов и аквакултури, проучване и добив на суровини,  корабоплаване и морски транспорт, морски и крайбрежен туризъм, както и морски дейности, които използват или произвеждат продукти и услуги от океанските и морските дейности, например преработка на морски дарове, морска биотехнология, корабостроене и кораборемонт, пристанищни дейности, оборудване.