Министърът на културата Mариан Бачев откри българска изложба в базиликата „Сан Клементе“ в Рим
Секция: КУЛТУРА
24 Юни 2025 20:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министърът на културата Mариан Бачев откри българска изложба в базиликата „Сан Клементе“ в Рим

/КРОСС/ Министърът на културата Мариан Бачев откри изложбата „Прегръдката на мира" на Милена Велчева в базиликата „Сан Клементе" в Рим. 

През 2025 г. - Света юбилейна година за Ватикана, изложбата „Прегръдката на мира" получава благословията на Викарията на Рим и е експонирана в базиликата „Сан Клементе" - най-святото за всеки българин място в Рим.

В своето приветствие по време на официалната церемония министър Бачев подчерта, че това събитие е не само художествен триумф, но и духовен жест - рядко и високо признание за съвременното българско изкуство.

Участие в откриването на изложбата взеха отец Пол Лаулор, предстоятел на базиликата „Сан Клементе", Н. Пр. Костадин Коджабашев, посланик на Република България във Ватикана и извънреден и пълномощен посланик на Р България към Суверенния Малтийски орден, монсеньор Андреа Палмиери, подсекретар на ватиканското ведомство за християнско единство.

Сред гостите на събитието бяха г-жа Ермелина Пейчева, временно управляваща посолството на България в Италианската република, г-н Илия Лозанов, директор на Българския културен институт в Рим, много гости и съмишленици.

Изложбата „Прегръдката на мира" в базиликата „Сан Клементе" се реализира с подкрепата на Министерството на културата и с активното съдействие на посолството на България при Светия престол.

Министър Бачев поздрави всички, които са допринесли за осъществяването на това значимо събитие и пожела успех на изложбата, която може да бъде видяна в следващите две седмици. 

Министър Бачев донесе в „Сан Клементе" и специално изработената по отливка липсваща буква от италианския текст под мозайката на Светите братя, който гласи:

„На славянските просветители Св. Св. Кирил и Методий

от признателния български народ / Ai precettori degli slavi S. Cirillo e Metodio

Dal riconoscente popolo bulgaro/".

Липсващата буква бе забелязана по време на тазгодишното посещение на официалната българската делегация във Ватикана, водена от премиера Росен Желязков по повод 24 май.

По време на посещението си в италианската столица министър Бачев посети и остана възхитен от откритата преди дни изложба на големия творец Вежди Рашидов в галерия „България" към Българския културен институт.