Творчески работилници и безплатни консултации в Международния ден за борба с наркотиците
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Юни 2025 21:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Творчески работилници и безплатни консултации в Международния ден за борба с наркотиците

/КРОСС/ Творчески работилници, сесия със симулационни очила, безплатни консултации за родители на тема зависимости и превенция - това са част от събитията, които организира столичният Превантивно-информационен център (ПИЦ) за борба със зависимостите на 26 юни. На тази дата се отбелязва Международният ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества. Входът е свободен. Заповядайте между 9:00 и 17:00 ч. на адрес бул. „Сливница", бл. 212, вх. Г, (вътрешен двор). 

Тази година Денят на отворените врати ще премине под мотото „Силата е в избора". Инициативата е част от национална кампания на Министерството на здравеопазването за повишаване на обществената информираност относно рисковете, свързани с употребата на психоактивни вещества и възможностите за превенция. 

По повод  26 юни, ден по-рано в пресклуба БТА се проведе пресконференция, организирана от Общинския съвет по наркотични вещества - София с Превантивно-информационен център към него.  В нея се включиха представители на Министерство на здравеопазването, Национален център за обществено здраве и анализи (НЦОЗА) и Национален фокусен център (НФЦ).

„Поздравявам всички колеги, които работят в Превантивно-информационните центрове против зависимости. Това са специалистите, които осъществяват ефективни дейности в сферата на превенцията на употребата на наркотици чрез устойчиви политики", каза Ваня Григорова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества - София. 

По данни от Национално представително проучване относно нагласи и употреба на психоактивни вещества (ПАВ) сред общото население в България (на възраст 15-64 години), проведено през 2024 г. общо 12,9% (между 473 000 - 556 000 лица) от възрастното население са употребили поне веднъж в живота си някакво наркотично вещество. В сравнителен план делът на тези хора е по-висок от всички други предходни години. Резултатите показват, че най-масово употребяваното наркотично вещество в България е канабис - 12,1% от анкетираните са го опитали поне веднъж в живота си. На второ място по разпространение на употребата са веществата от групата на стимулантите: амфетамини - 5,7%, екстази - 4,0% и метамфетамини - 2,9% . 

 

Последните данни от Европейския училищен проект за проучване на алкохола и други наркотици (ESPAD), публикувани тази година сочат, че употребата на вещества сред 15-16-годишните ученици в Европа продължава дългосрочния си спад. В същото време новите поведенчески и здравни рискове са във възход. Увеличава се употребата на електронни цигари, на лекарства за немедицински цели, онлайн игрите и хазарта сред тийнейджърите. Според констатациите от проучването, се забелязва значително увеличение на рисковото поведение сред момичетата. 

В отговор на новите предизвикателства, свързани с предлагането и търсенето на наркотици, на пресконференцията бяха представени и акценти от новата Национална стратегия за борба с наркотиците (2025-2029 г.). Отбелязана бе необходимостта от прилагане на европейските стандарти за качество на превантивните програми. В България от 2019 г. се прилагат две Национални програми по универсална превенция, съответно за ученици от 5-7 клас и от 8-11 клас. Тези програми се изпълняват от Превантивно-информационните центрове (ПИЦ) към всички 27 Общински съвети по наркотични вещества в страната. Националните програми са първия опит да се реализира превантивна дейност с покритие в цялата страна, като се работи по един и същ модел. Това прави ролята на ПИЦ още по-значима и ги прави разпознаваеми като места за работа с подрастващите.