Международен ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества
Секция: СВЯТ
26 Юни 2025 08:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Международен ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества

/КРОСС/ 26 юни е Международен ден за борба със злоупотребата и с нелегалния трафик на наркотици. На този ден всички хора по света могат да изразят своята съпричастност и активна позиция в битката с разпространението на наркоманията.

Зависимостите присъстват в живота ни, независимо дали приемаме съществуването и остротата на проблема и му отделяме необходимото внимание. Те проникват  навсякъде и никой, независимо от социален статус, образование, материална задоволеност или нищета, не е предпазен от сблъсък с тях. Употребата на психоактивни вещества водещи до зависимост е значим здравен и социален проблем за гражданите на България и Европа. Заплаха е за сигурността и здравето на европейското общество. Европейският доклад за наркотиците за пореден път разкрива, че Европа е изправена пред все по-сложен проблем с  употребата на стимулантите, новите психоактивни вещества, злоупотребата с алкохол, райски газ, лекарства и проблемната употреба на канабис. Наред с това докладът ни напомня, че част от проблемите, наследени от миналото, все още са актуални, макар предизвикателствата, които тези проблеми пораждат понастоящем за политиката и практиката, да се променят.

Датата 26 юни е приета от ООН през 1987 г. на този ден хора от целя свят изразяват своята съпричастност и активна позиция в битката с наркоманията. През последните години се наблюдава епидемия на употреба и злоупотреба с широк спектър от наркотични вещества, която обхваща сериозна част от младото поколение на България. Употребата на цигари, райски газ, алкохол, медикаменти, наркотици  води до непосредствени физически и психически проблеми. При продължителна употреба се стига до тежко и изтощително безсъние, лесна възбудимост, високо кръвно налягане и аритмии. Много по-тежко, обаче, е засегнато психичното здраве на употребяващите. Появяват се безпокойство, тревожност, агресивност, и най-вече-пристрастяване.

 

Общинските съвети по наркотични вещества и Превантивно-информационните центрове в България обявяват Ден на отворените врати

Превенцията има лице - срещни го на 26 юни 

Ден на отворените врати организират Общинските съвети по наркотични вещества и Превантивно-информационните центрове в цялата страна на 26 юни. Поводът е Международният ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества, който ще премине под мотото „Силата е в избора". Инициативата е част от национална кампания на Министерството на здравеопазването за повишаване на обществената информираност относно рисковете, свързани с употребата на психоактивни вещества и възможностите за превенция.

По време на събитието граждани от всички възрасти ще имат възможността да се запознаят с дейността на Превантивно-информационните центрове, които са позиционирани във всички 28 областни града в страната и реализират напълно безплатни услуги по превенция на наркотичните зависимости. В обхвата на центровете са включени различни дейности - от индивидуални консултации до обучения за младежи, родители и професионалисти. Те се осъществяват в тясно сътрудничество с Министерство на здравеопазването, Националния център по обществено здраве и анализи, в съответствие с Националната стратегия за борба с наркотиците и в унисон с утвърдени европейски стандарти за ефективна превенция

В Деня на отворените врати всеки ще може да получи достоверна информация за рисковете от употребата на вейп, наргиле, енергийни напитки, снус, райски газ, наркотици и алкохол. Родителите ще получат насоки за това как да разговарят с децата си за наркотиците, а нуждаещите се от помощ ще получат подкрепа и среща със специалист по превенция.

По последни данни на Европейското онлайн проучване за наркотиците (EWSD 2024), с целева група на лица от 18 и повече навършени години, употребявали наркотични вещества, се посочва, че канабисът остава най-често употребяваното незаконно вещество в Европа. Като 59% от участвалите съобщават за употреба на наркотици през последната година. След канабиса най-често употребявания наркотик е екстази (30%) и кокаин (29%). Въпреки данните, по-малко от 3% са потърсили професионална помощ за справяне с употребата, което подчертава нуждата от повече информираност и достъпни услуги за превенция и подкрепа.

Научните доказателства сочат, че доброто психично здраве е основен фактор за балансирания живот без зависимости. Това включва редовна физическа активност, време сред природата, здравословен сън, социална подкрепа, умения за справяне със стреса и смислени занимания - хобита, творчество, доброволчество и участие в общностни инициативи.

Превенцията има лице. Срещнете го на 26 юни - Международния ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества.