Експерти: Проверките за цените са по-скоро послание, а не решение
Секция: Коментари
26 Юни 2025 12:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Експерти: Проверките за цените са по-скоро послание, а не решение Според Михаил Кръстев и доц. Косьо Стойчев държавата греши с подхода

/КРОСС/ Масовите проверки на цените на храните от страна на регулаторите са по-скоро опит да се изпрати послание към търговците, отколкото ефективно решение на проблема. Около тази теза се обединиха икономистите Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюза за стопанска инициатива, и доц. Косьо Стойчев, преподавател в СУ, в ефира на "Твоят ден" по NOVA NEWS.  

Михаил Кръстев заяви, че доказването на "необосновано повишение на цените" е изключително сложен процес, който трудно би издържал в съда.

"Това изисква анализ на логистиката, пазарната ситуация, сектора, регионален анализ. Много е сложно. По-скоро става въпрос за едно послание към търговците, че не трябва да действат прекалено рязко в този чувствителен за обществото период", коментира Кръстев.

Доц. Косьо Стойчев подкрепи тезата, че държавата "малко се е пренавила" в желанието си да дисциплинира пазара. Според него в крайна сметка потребителят е този, който взима решения, а основният механизъм за контрол е конкуренцията.

"Главният механизъм за контрол на цените представлява конкуренцията, която трябва да предоставя качествена алтернатива на всеки продукт", категоричен бе доц. Стойчев.

Той определи предложението на синдикатите за двоен етикет като недопустимо и утопично, тъй като е "свещено пазарно право на всеки един икономически субект да води собствената си ценова политика". Според него институциите трябва да се фокусират върху по-сериозни проблеми, като например дали има картелни споразумения при големите вериги на едро.

"Това, че сме пазарна икономика, това, че имаме конкуренция, ни спасява. Не регулаторите, не държавата, не синдикатите, а това, че има функционираща пазарна икономика. Нека да не ѝ пречим, а да ѝ помагаме, доколкото можем, с данъчни и административни облекчения", заключи Михаил Кръстев.