Скъпо ли е да се храниш здравословно?
Секция: Здраве
26 Юни 2025 16:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Скъпо ли е да се храниш здравословно?

/КРОСС/ Според експерти осъзнатото хранене е лесно, когато имаш достъп до разнообразни продукти на изгодни цени 

Защо осъзнатото хранене все още се приема за нещо скъпо и недостъпно за повечето българи? Според резултатите от ново национално представително проучване, реализирано от изследователски център „Тренд", едва 6% от българите определят начина си на живот като изцяло здравословен, а 55% изобщо не спортуват. Почти половината от анкетираните (48%) смятат, че здравословното хранене е „твърде скъпо", а 41% определят достъпа до качествена храна като затруднен.

Така ли е наистина?

Попитахме  експерти в областта на храненето и тяхната гледна точка звучи окуражаващо: осъзнатият избор може да е лесен и съвсем достъпен като цена.

Храненето със смисъл - навици от най-ранна възраст  

Проф. д-р Людмила Иванова, преподавател по хранене и диететика и дългогодишен консултант на УНИЦЕФ, подчертава, че основите на навиците за осъзнато хранене се полагат още в детството - когато детето вижда, че такива продукти присъстват ежедневно на семейната трапеза.

„Една добра закуска например не изисква скъпи или сложни съставки - овесени ядки, пълнозърнест хляб, млечни продукти, плодове и зеленчуци са напълно достъпни основи за здравословен старт. Но за да бъдат избрани, трябва да бъдат налични - в близкия магазин, в училищната лавка, у дома. Това е първото условие за навик", подчертава тя.

Именно в тази посока работи и Lidl - компанията целенасочено развива своя асортимент от растителни и пълнозърнести храни, при това на съвсем достъпни цени. Веригата предлага все повече растителни алтернативи на протеин, както и веган и вегетариански продукти и изравнява техните цени с тези на конвенционалните им алтернативи. Така например в Lidl може да си купите овесено или бадемово мляко на цената на обикновеното краве мляко с 3,5% масленост.

Освен това обърнете внимание на състава на хляба, лютеницата и някои от млечните продукти от собствените марки на Lidl като айрян, краве сирене в саламура и извара - те са с подобрена рецепта, с намалено съдържание на сол и захар /в лютеницата/. 

Тези промени са част от политиката за осъзнато хранене на ритейлъра, по която той работи от няколко години. През 2024 г. Лидл България стартира и мащабна информационна кампания #ХраненеСмисъл, с която да популяризира здравословното и балансирано хранене, в това число и т.нар. „Планетарна диета". Това е научно  обоснован модел на хранене, базиран предимно на консумацията на растителни източници на протеини (варива, ядки, семена), пълнозърнести храни,сезонни плодове и зеленчуци и умерен прием на животински храни.

Учените от комисията EAT Lancet са доказали, че по този начин се грижим както за нашето здраве, така и за здравето на планетата. 

Устойчив избор за здравето и бюджета

Сред най-често срещаните погрешни схващания е, че здравословното хранене е трудно достъпно и неизбежно скъпо. Според проф. д-р Дарина Найденова, председател на Националната асоциация по практическа диететика и интегративна медицина (НАПДИМ), тази нагласа често е продиктувана от липса на информация, а не от реални бариери.

Като пример тя също посочва планетарната диета. „Ако се подберат местни, сезонни продукти и се комбинират умно - бобови със зърнени, ядки с плодове, зеленчуци с пълнозърнести храни - храненето става не само здравословно и устойчиво, но и изгодно", казва проф. Найденова.

Качеството не е само в етикета, а в отговорността

„Качеството на храната не се изчерпва със съдържанието на опаковката - то започва още със самата рецепта, състава, произхода и начина на обработка", обяснява Евелина Георгиева, ръководител „Осигуряване на качеството и устойчивост" в Лидл България.

Компанията прилага и редица мерки, които имат реално въздействие върху качеството на храните: липса на механично отделено месо в колбасите под собствени марки, строг контрол върху остатъци от пестициди в плодовете и зеленчуците (включително сертификация по GLOBALG.A.P.), както и милиони лева инвестиции в лабораторен анализ на състава на стотици продукти всяка година.

„Нашата роля не е само да предлагаме продукти, а да бъдем част от промяната в потребителската култура - да покажем, че осъзнатото хранене може да бъде едновременно достъпно, качествено и лесно за включване в ежедневието", допълва Георгиева.

Осъзнатото хранене не е привилегия 

Проучването на „Тренд" показва ясно, че голяма част от населението все още възприема здравословното хранене като нещо за хора с по-висок социално-икономически статус. 

С #ХраненеСмисъл и реални действия Lidl разбива този мит.  

Ето ви и един бърз пример за кратко посещение и пазаруване в магазина, с което да си осигурите здравословен, балансиран и бърз обяд на цена колкото една салата в заведение:

  • Вземете готова за консумация, измита пакетирана салата, ако нямате време да се спрете пред щандовете с богат избор от свежи плодове и зеленчуци, проверени за над 800 остатъка от пестициди. 

  • Добавете от пълнозърнестите тортили, за си осигурите достатъчно фибри.

  • За качествени мазнини добавете от сметановия крем за мазане Pilos с 49,9% намаление на добавената сол.

  • За финален щрих допълнете с някой от продуктите от серията Vemondo, например веган бургер.

  • Ако решите да включите десерт - бадемовото или овесено мляко и сочен плод към него са чудесен вариант.

 

И ето - имате засищащ и здравословен обяд за цялото семейство на един Lidl разстояние. А най-вече - освен че е евтино и достъпно, знаете, че сте се погрижили както за своето здраве, така и за здравето на планетата. 

Повече информация за ангажимента на смарт ритейлъра към осъзнатото хранене може да намерите на официалната страница на Лидл България или в Политиката за осъзнато хранене