Парламентът окончателно гласува да има информационна среща за медиация в съда по определени дела
Секция: ПОЛИТИКА
27 Юни 2025 18:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Парламентът окончателно гласува да има информационна среща за медиация в съда по определени дела

/КРОСС/ „Вместо дълги съдебни битки, натрупващи се разноски, и влошени отношения - медиацията предлага бързо и ефективно решаване на граждански и търговски спорове", заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев в парламента. Днес депутатите окончателно приеха измененията в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), които въвеждат задължителна информационна среща за процедура по медиация по определени в закона групи граждански и търговски дела. Съответно се правят изменения и допълнения и в Закона за медиацията.

Делбите, разводите, родителските права, трудовете спорове са сред видовете дела, за които ще се прилага задължителна информационна среща за медиация, подчерта министърът. Същинската процедура по медиация може да се развие след информационната среща само ако страните постигнат съгласие за това. Насрочването на срещата няма да води до спиране или забавяне на съдебното производство.

Предлага се и финансов стимул - при одобряване от съда на споразумение, постигнато в резултат на медиация, на ищеца ще се връща 85 % от внесената държавна такса. Отстъпката ще се прави и на втора инстанция при постигане на спогодба. 

Неблагоприятна последица ще има за страната, която без уважителна причина не се яви на информационната среща - да заплати разноските за 1 час среща, за която медиаторът се е подготвял, но реално не е проведена. Ако двете страни не са се явили - плащат по равно. Отпада първоначално предвидената еднократна глоба за неявяване от 50 до 300 лв.

В информационната среща могат да участват и адвокати, упълномощени от страните.

„Целта на измененията е да направят практически приложим институтът на медиацията в съдебното производство, това означава напътстване на хората към доброволно уреждане на спора, който вече е започнал и за който съдът е сезиран", обобщи промените министър Георгиев.