Проф. д-р Красимир Гигов, генерален директор на БЧК, представи позицията си на организацията Пакта на ЕС за убежището и миграцията
Секция: БЪЛГАРИЯ
30 Юни 2025 15:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. д-р Красимир Гигов, генерален директор на БЧК, представи позицията си на организацията Пакта на ЕС за убежището и миграцията

/КРОСС/ На 30 юни 2025 г., по покана на г-жа Йорданка Чобанова - ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, проф. д-р Красимир Гигов, генерален директор на Българския Червен кръст (БЧК), взе участие в дискусионна кръгла маса, посветена на темата за миграцията.

Събитието се проведе под домакинството на министъра на вътрешните работи, г-н Даниел Митов, и с участието на г-н Магнус Брунер, еврокомисар по вътрешните работи и миграцията в Европейската комисия. В дискусията се включиха също представители на агенции на ООН, УНИЦЕФ България, ВКБООН, БХК и други неправителствени организации, експерти и международни партньори, ангажирани с миграционната политика в България и региона.

По време на срещата проф. Гигов представи позицията на БЧК относно транспонирането на Пакта за миграция и убежище на Европейския съюз. Той подчерта значимостта на включването на хуманитарни организации в процеса на консултация, разработване и мониторинг на нормативната уредба и стратегиите, свързани с прилагането на Пакта.

Проф. Гигов изрази удовлетворение от активното участие на БЧК в тези процеси и акцентира върху необходимостта от устойчив, хуманен и ефективен подход към предизвикателствата, произтичащи от миграционните потоци. Той обърна внимание на ролята на БЧК като надежден партньор в осигуряването на подкрепа и защита за уязвимите групи мигранти, търсещи убежище и международна закрила.

Срещата завърши с ангажимент за засилено сътрудничество между институциите на ЕС, националните власти и гражданското общество в търсене на общи решения за миграцията, базирани на солидарност и спазване на основните права на човека.