Хакери превземат профили в чатове. Как да се пазим от новата измама
Секция: БЪЛГАРИЯ
02 Юли 2025 14:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Хакери превземат профили в чатове. Как да се пазим от новата измама

/КРОСС/ От компрометиран акаунт, който е сред приятелите на жертвата се изпраща съобщение с текст - има твои снимки и линк към някакъв сайт. Или се приканва да се гласува за дете в някакъв конкурс и когато се последват тези препратки от бъдещата жертва се стига до сайт, който визуално прилича на приложението, от което се изведени и се изисква от жертвата да въведе телефонен номер и код от смс, това посъветва в БНТ „Денят започва" старши комисар Владимир Димитров, който е директор на Дирекция "Киберпрестъпност", ГДБОП - МВР.

Именно това позволява на хакерите да превземат профила в тази чат платформа. След това основната цел на хакерите е през превзетия профил да се искат пари назаем от приятелите на въпросния откраднат потребител.

От ГДБОП обясниха, че доста хора в последните дни са се "вързали" на въпросните съобщения и са изпратили пари на банковата сметка. Призоваха да не се изпращат пари на свои познати само на база на някакъв чат.

"По-добре се чуйте с тях за какво им трябват тези пари и проверете дали наистина въпросният приятел има нужда от помощ".

Ако се опитаме да влезем в приложението и не виждаме последните чатове - това означава, че нашият профил е превзет. Друго, което е добре да направим, ако все пак сме превели пари е да се свържем с банковата институция, за да блокират движението на тези средства.

Добра идея е да информираме и нашите близки за въпросната хакерска схема, за да не станат и те жертви на нея.