INSAIT става партньор на MIT - университет №1 в света на технологиите
Секция: Технологии
02 Юли 2025 21:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
INSAIT става партньор на MIT - университет №1 в света на технологиите

/КРОСС/ Учени от българския институт ще специализират в една от най-добрите  и влиятелни американски лаборатории за изкуствен интелект  

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към СУ "Св. Климент Охридски" стартира съвместна програма с Лабораторията по изкуствен интелект на Масачузетския технологичен институт (MIT) на САЩ.  Благодарение на това партньорство български учени ще могат да работят във водещия според световните класации университет в областта на компютърните науки и технологиите. 

Стартът на партньорството бе обявен на специална церемония в присъствието и на заместник министър-председателя и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, ректора на СУ проф. Георги Вълчев и временно изпълняващия длъжността посланик на САЩ в България Х. Мартин Макдауъл. Специален гост на събитието бе проф. Армандо Солар-Лезама - директор на Лабораторията по изкуствен интелект на Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). 

Програмата за научен обмен между двете организации е с бюджет от 1 милион щатски долара и цели да насърчи международното научно сътрудничество и да създаде условия за провеждане на висококачествени изследвания в областта на изкуствения интелект и информатиката. Тя ще предостави възможност на изследователи от INSAIT да прекарат една година в MIT CSAIL, където ще работят съвместно с учени от MIT по водещи научни проекти. Участниците ще запазят своята заетост към INSAIT по време на престоя си в MIT с цел осигуряване на институционална приемственост и подкрепа след престоя.

„Надявам се повече български таланти да имат възможност да посетят Масачузетския технологичен институт и да намерят своята научна и професионална реализация в INSAIT -  в областта на изкуствения интелект и в областта на компютърните науки".  Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на обявяването на старта на съвместната програма. По думите му благодарение на INSAIT България е на картата на развитието на изкуствения интелект. „Днешното събитие за пореден път показа, че България и INSAIT светят още по-ярко на тази карта", каза министър Вълчев и благодари на MIT за партньорството. Той подчерта, че за годините от своето създаване, INSAIT е успял не само да изпълни заложените свръхамбициозни цели, но и са ги надхвърли многократно. 

„В света на науката всяко постижение води до нова амбиция. Хората на бъдещето имат тежката съдба да правят невъзможното възможно, да създават нови решения и технологии, които ще променят хоризонта на знанието, обществата и икономиките ни, начините, по които приемаме света". Това каза Томислав Дончев, вицепремиер и министър на иновациите и растежа. По думите му споразумението между MIT и INSAIT не просто поставя българския институт на картата, a го прави част от световната авангардна инфраструктура в сферата на науката и технологиите. „Това заслужава адмирации и признание за всички онези, които се трудят, учат и развиват наука",  подчерта Томислав Дончев.

„Създаването на програмата е част от дългосрочната стратегия на MIT CSAIL за развитие на международни научни партньорства и напредък в ключови области като изкуствения интелект и компютърните науки", заяви Армандо Солар-Лезама, директор на Лаборатория по компютърни науки и изкуствен интелект (MIT-CSAIL). По думите му представителите на INSAIT  ще имат възможност да се интегрират в групи изследователи от MIT.

Според директора на INSAIT проф. Мартин Вечев сътрудничеството с MIT CSAIL е важна стъпка за утвърждаване на INSAIT като водещ институт за научни изследвания с международно значение и поредна стъпка в утвърждаването на България като център за световна наука и иновации в изкуствения интелект и информатиката. „Благодарение на тази програма се дава възможност на учени от българския институт да прекарат до 1 година в едно от най-конкурентните и елитни места в света в сферата на изкуствения интелект", каза той. Подборът на участници ще бъде основан на научната стойност и стратегическото значение на техните изследвания за двете страни.

Massachusetts Institute of Technology (MIT) последователно заема първо място в световните класации за инженерни и технологични науки, включително №1 в QS World University Rankings за компютърни науки и технологии. Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) е най-голямата изследователска лаборатория по компютърни науки в MIT и стои зад емблематични постижения като RSA криптографията, първите автономни роботи и редица от основите на съвременното машинно обучение. Днес CSAIL развива иновативни проекти с американски държавни агенции и водещи световни компании, които определят бъдещето на изкуствения интелект и компютърните науки.

Програмата се реализира с подкрепата на Фондация „Америка за България" и Фондация „За пример", основана от ръководството на SiteGround. На обявяването на нейния старт присъстваха също Десислава Тальокова - изпълнителен директор на Фондация „Америка за България",  акад. Николай Витанов, заместник-министър на образованието и науката, акад. Тони Спасов, зам.-ректор на СУ и др.   

 

ПРЕСЦЕНТЪР