Време ли е за трансформация на общинските болници?
Секция: Здраве
03 Юли 2025 21:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Време ли е за трансформация на общинските болници?

/КРОСС/ Нов анализ на ИПИ „Реформирай болничната карта в кратки стъпки: Случаят с общинските многопрофилни болници"

Изследването анализира състоянието на общинските многопрофилни болници (МБАЛ) в България, поставяйки ги в контекста на общата болнична мрежа. България е сред водещите страни в ЕС по брой болници и легла на глава от населението, но това не се отразява в качеството на услугите. Много от болниците са малки, с ниска натовареност и високи средни разходи на пациент, което води до неефективност. Досега не виждаме мерки за оптимизация - бездействието удобно се оправдава с обществен или политически натиск въпреки че все повече пациенти избират да  не ползват тези болници.

Фокусът на изследването са 72 общински МБАЛ, които обслужват средно по около 4 хил. пациенти годишно, но има болници с под 1000 пациенти на година. В някои от тях за цяла година не са извършвани основни дейности като раждания или лечение на инсулти, а ортопедичните операции са рядкост. Около 20-25% от тези болници са на ръба на финансовата устойчивост. Проблеми има и с персонала - в някои болници броят на лекарите надвишава този на сестрите, което е ключова предпоставка за ниско качество на услугите.

Какви са възможностите за решаване на проблема с големия брой болници, разпръснати на територията на България?

  1. Трансформация на общинските многопрофилни болници от МБАЛ в лечебни заведения, предлагащи дългосрочни здравни грижи. 

  2. Трансформация в заведения, предлагащи социални услуги за възрастни хора.

  3. Консолидация - или обединение с близки МБАЛ от други общини, с областни болници или други лечебни заведения за активно лечение. 

  4. Приватизация или закриване на болници. За част от общинските МБАЛ този вариант е без алтернатива. Той предполага наличие на добре функционираща спешна помощ в региона и сравнително добре развита система на извънболнична помощ, така че да е гарантиран широк и адекватен достъп до необходими медицински услуги за населението. 

Пълния текст на анализа е наличен тук.

 

Подкрепата за Институт за пазарна икономика (ИПИ) за този материал е осигурена от Фондация „Америка за България". Изявленията и мненията,  изразени тук, принадлежат единствено на ИПИ и не отразяват непременно вижданията на Фондация „Америка за България" или нейните партньори.