На посещение в Русенския университет бяха повече от 30 преподаватели и служители от 15 партньорски университета в 12 държави
Секция: Наука
04 Юли 2025 20:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
На посещение в Русенския университет бяха повече от 30 преподаватели и служители от 15 партньорски университета в 12 държави

/КРОСС/ В периода от 23 до 27 юни 2025 на посещение в Русенския университет бяха повече от 30 преподаватели и служители от 15 партньорски университета в 12 държави, сред които Албания, Алжир, Бразилия, Виетнам, Грузия, Египет, Йордания, Мароко, Полша, Тайланд, Тунис и Узбекистан. Визитите на чуждестранните гости бяха реализирани по програма Еразъм+, като мобилностите бяха изпълнени основно по проект 2024-1-BG01-KA171-HED-000228749, който има за цел осъществяването на краткосрочни преподавателски и дългосрочни студентски мобилности с държави извън ЕС. Партньорите от Албания, Алжир, Виетнам, Грузия, Египет, Мароко, Тунис и Узбекистан посетиха Русенски университет по споразумения на катедра "Компютърни системи и технологии", а партньорите от Бразилия, Йордания и Тайланд бяха тук по споразумения на Катедра "Телекомуникации".

На 25-ти Юни 2025 г. гостите на Русенския университет имаха възможността да посетят сградата на Научноизследователския комплекс, където бяха приветствани от акад. Христо Белоев - почетен ректор и председател на Общото събрание на Русенския университет. Те получиха информация за дейностите и резултатите по проект "Русенски изследователски университет". По време на посещението чуждестранните преподаватели разгледаха лабораторията на научна група 3.1.2. "Устойчива транспортна мобилност" с ръководител проф. д-р Иван Белоев от катедра "Транспорт", както и лабораторията на научна група 3.1.3. "Интелигентни киберфизични системи и технологии за генериране и визуализация на пространствени обекти и процеси" с ръководител проф. д-р Георги Христов от катедра "Телекомуникации". В двете лаборатории гостите се запознаха с разработки в областта на електромобилите и автомобилите, които са задвижвани с водородни горивни клетки, както и с разработки в областта на роботизираните системи, безпилотните летателни апарати и автономните системи за ранно откриване на горски пожари. 

Проект "Русенски изследователски университет" е финансиран от Европейския съюз - NextGenerationEU, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, по договор BG-RRP-2.013-0001.

Всички гости на университета имаха възможността да посетят още и Центъра за върхови постижения УНИТе (ЦВП УНИТе) към Русенския университет, където разгледаха лабораториите за 3D дигитализация, кинематика, 3D принтиране и 3D визуализация и се запознаха с основните дейности и задачи на изследователите. ЦВП УНИТе е изграден в рамките на Проект BG16RFPR002-1.014-0004 УНИТе, който е финансиран по Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" (ПНИИДИТ).