Има възможност "Мини Марица-изток" да добива редкоземни метали
Секция: ИКОНОМИКА
06 Юли 2025 11:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Има възможност "Мини Марица-изток" да добива редкоземни метали

/КРОСС/ От Министерството на енергетиката обявиха, че има възможност "Мини Марица-изток" да се включат в добива на редкоземни метали.

На фона на това, че Китай разполага с 90 процента от световните редкоземни елементи. А САЩ подписаха споразумение с Украйна за редкоземните елементи в замяна на военна помощ, България все още няма яснота как ще използва своите. Валентин Николов от борда на Българския Енергиен Холдинг казва, че "има разработки от 70-те, 80-те г., които са засекретени тогава от "Държавна сигурност". Въпросът е, че тогава не е имало икономически смисъл да се разработят".

Николов говори за възможностите на  "Мини Марица-изток". Които, според шефа на инвеститорския отдел там Леонид Ганозлиев сега имат смисъл да се разработват.

"В т. нар. руднични води са открити никел, молибден, ванадий, високи съдържания на литий. В органичното съдържание на въглищата - германий, сребро, молибден, а в неорганичното - берилий, цирконий, олово, манган, титан".

Извън държавните "Марици" в страната ни има залежи на волфрам, мед, графит, фелдшпат, обясни Светослав Георгиев от института по геология при БАН. Той припомни, че до 29-а година ще се изпълнява програма за проучвания на тези материали у нас. А министърът на енергетиката Жечо Станков говори вече за това, че е поканил чуждестранни инвеститори, за да допроучат българската територия, "за да знаем, че сме опитали, че сме направили всичко възможно и знаем какво има под краката ни":

"Там виждаме и големия потенциал. Това трябва да е ръка за ръка и с екологичното законодателство".

Министърът иска да създаде нова държавна компания, която да управлява геоложкия фонд. ЕС има законодателство за критично важните суровини. Целите по него са до 2030 година поне 10% от критично важните и редкоземни елементи в Евпопа. И поне 15% трябва да са с източник - рециклирани материали. Но през 2024 г. в ЕС е внесла с 29 процента по-малко редкоземни елементи в сравнение с 2023 г.