Египетско-италианска експедиция откри гръко-римски гробници, съдържащи мумии и йероглифни надписи
Секция: Наука
06 Юли 2025 20:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Египетско-италианска експедиция откри гръко-римски гробници, съдържащи мумии и йероглифни надписи

/КРОСС/ Археологическа експедиция с участието на изследователи от египетския Върховен съвет за антиките и Миланския университет откри гробници от гръко-римския период в некропол в близост до Мавзолея на Ага Хан в Асуан, обяви Министерството на туризма и на паметниците на културата на Египет.

Във вкопаните в скалите камери учените са намерили добре запазени йероглифни надписи, които хвърлят светлина върху погребалните традиции по време на птолемейската и римската епохи. 

Особено впечатляваща е гробница номер 38, която се намира на два метра под земята и е достъпна чрез девет каменни стъпала. Покрай стъпалата са изградени платформи от кирпичени тухли, които вероятно са използвани за принасяне на погребални жертвоприношения.

Във вътрешността екипът е попаднал на висок два метра саркофаг от варовик, поставен върху издълбан в скалата подиум. Върху капака с формата на човешко тяло се вижда лице с удивително фини и изразителни черти с традиционна перука и декоративни елементи. 

Две вертикални колони са изписани с молитви към божествата на Асуан. Сред текстовете е и името на собственика на гробницата Ка-Месиу, който е бил високопоставен сановник, както и на членове на семейството му. 

Експедицията е намерила няколко мумии, включително на деца, които предстои да бъдат проучени с компютърна томография и биологичен анализ, за да се установят самоличността, здравословното състояние и причините за смъртта.

Разкопките са част от археологическа програма под ръководството на проф. Патриция Пиачентини от Миланския университет и генералния директор на Службата за антики в Асуан Фахми ал Амин, която започва през 2019 г. Поредното откритие е доказателство за значимостта на района като източник на знания за гръко-римското наследство на Египет.