Напрежение заради приют с 300 кучета в Лиляче
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Юли 2025 12:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Напрежение заради приют с 300 кучета в Лиляче

/КРОСС/ Напрежение във вилна зона край Враца заради кучешки приют, в който се отглеждат над 300 четириноги. Живеещите в района се оплакват от непрестанен лай и лоша миризма. Недоволството предизвика протест и проверка от няколко институции, включително и на социалните, тъй като има оплаквания за деца, нападнати от животните.

Жителите на село Лиляче са около 150. Местните казват, че допреди година живеели спокойно, но ситуацията станала нетърпима, след като в новозакупен терен били настанени стотици кучета. Хората не са против животните, а против отглеждането им в непосредствена близост до къщите.

„Ние вече не издържаме. От лай, вече и от миризма, досега нямаше миризма, щото беше по-студено, но вече и миризмата много ни пречи. Искаме и Община Враца и институциите да поемат отговорност за това нещо, да й намерят място, където да може да си гледа кучетата, да й помагат по някакъв начин", каза Георги Георгиев.

„Долу има малки деца, това е невъзможно с тия 350 кучета да стоят тука, това е населено място, ние живеем тука, има млади семейства, които са си купили къщи и са тука заради чистия въздух и тишината. Е каква тишина, влезте вътре и вижте как ги мъчи тия кучета", коментира Христина Иванова.

Преди дни живеещите в непосредствена близост до приюта излязоха на протест пред Общината във Враца. „До моята мрежа има приют за кучета с 300 кучета, които нямат условия, няма течаща вода, канализация, собственичката е агресивна към нас. Преди около 10 дни майка ми й е направила забележка, защото кучето й е излязло от мрежата и е подгонило едното ми дете", обясни Нина Йосифова.