Най-опасния и красив път
Секция: Туризъм
10 Август 2025 20:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Най-опасния и красив път

/КРОСС/ Атлантическият път, известен като Атлантерхавсвеиен в Норвегия, е един от най-опасните и живописни пътища по света, по който можете да си представите да шофирате.

Пътният участък е с дължина над 8 километра и се простира през архипелаг в Норвежко море. Пътят е построен над водата и изглежда като огромен мост.

Строителството на необичайния път е отнело 5 години в периода между 1983 и 1989 година. Изграждането му е свързано с множество перипетии, включително десетина мощни урагана. Пътят е изплатен доста бързо и днес няма такса за преминаването по него. Класифициран е като национален туристически маршрут и е включен в списъка на културното наследство.

Пътят свързва остров Аверой с континенталната част на община Ейде. Заради грубия норвежки пейзаж и дивата природа, Атлантическият път е определен за един от най-страхотните и вълнуващи маршрути в света. Заради странната извивка на Сторсезандетския мост, норвежците наричат това трасе „пияния път" или „път в нищото".