Автомобилният експерт Филип Лазаров: Абсолютен опит за убийство
Секция: Интервюта
16 Август 2025 12:24
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Автомобилният експерт Филип Лазаров: Абсолютен опит за убийство

/КРОСС/ След вчерашния ужас, когато шофьор с 2 седмици стаж зад волана и 6 фиша се заби в автобус, уби човек и рани няколко души, възникват въпросите: колко бързо е карал шофьорът, за да се вреже в автобуса, бил ли е автомобилът чипиран за по-висока мощност и как само за 2 седмици с книжка можеш да натрупаш толкова нарушения.

Преди точно четири години Филип провежда смразяващ експеримент: какво би станало, ако лек автомобил се блъсне в автобус с близо 200 км/ч. Експериментът показва как при подобен удар колата е смачкана до неузнаваемост, а манекените в автобуса лежат със множество рани.

„Абсолютен опит за убийство. Това не се различава по нищо от това да влезеш с пистолет в автобус и да започнеш да стреляш", категоричен е автомобилният експерт Филип Лазаров.

„Тук става въпрос за личен избор. Никой не го кара насила да кара с 150 км/ч на място, където ограничението е 50, а има и камери навсякъде", заяви Лазаров. По думите му, това поведение не е просто нарушение, а преднамерено действие със смъртоносен потенциал. Според него проблемът е във възпитанието и обучението на младите шофьори.

Лазаров припомни за проведената от него демонстрация и сблъсъка на кола, управлявана с 200 км/ч, в автобус. „Всичко се разкъсва. Получава се взрив. Нищо не оцелява."

Докато не се вземат реални мерки, подобни случаи ще се повтарят, категоричен бе той. „Говорим за лесно разпознаваеми автомобили - тунинговани, с ниско окачване, с големи джанти. Те се виждат и чуват отдалеч ", подчерта експертът.

Според Лазаров, ако не бъдат предприети незабавни и системни действия - от по-строг контрол до промяна в мисленето на обществото - пътят към следващата трагедия вече е очертан.