Румен Петков: Европа е излишно и вредно звено в процеса на урегулиране на конфликта в Украйна
Секция: ПОЛИТИКА
17 Август 2025 14:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Румен Петков: Европа е излишно и вредно звено в процеса на урегулиране на конфликта в Украйна

/КРОСС/  Председателят на ПП „Алтернатива за българско възраждане" (АБВ) Румен Петков заяви в интервю за руската информационна агенция ТАСС, че Европа се превръща в изключително излишен и дори вреден фактор в процеса на разрешаване на конфликта в Украйна.

В своя коментар на срещата на върха между президентите на САЩ и Русия, проведена в Аляска, Петков подчерта значението на диалога и взаимното уважение:

„Срещата в Аляска показа на всички, че светът на голямата политика функционира най-ефективно в системата на взаимно уважение и диалог, който ни помага да се чуем един друг. Проблемите трябва да се решават чрез дипломатически диалог, а не чрез заплахи и сила", заяви лидерът на АБВ.

По думите му събитието е било успешен акт за Русия и президента Владимир Путин, както и значимо постижение за американския президент Доналд Тръмп, който е поел инициативата за провеждането на срещата.

Европа и ролята ѝ в конфликта

Петков остро разкритикува позицията на водещите европейски институции и държави, като посочи, че съвместното изявление на ръководителите на Европейската комисия и Европейския съвет, заедно с лидерите на Германия, Франция, Италия, Полша, Финландия и Великобритания, представлява „борба за оцеляване на фона на предстоящата промяна".

„Продължаването на войната е част от тяхната борба за оцеляване. Сегашната Европейска комисия може да съществува само чрез война и санкции. Една нормална и интелигентна Европа отдавна би отхвърлила подобни идеи и действия. Като европеец съм дълбоко потиснат, че ЕК диктува политика, която е убийствена за нашия континент", заяви той.

Председателят на АБВ посочи, че санкциите срещу Русия са нанесли тежки щети именно върху европейските икономики:

„Санкциите срещу Русия пряко и много болезнено удариха Европа, икономиките на Германия, Франция и други страни, които загубиха потенциала за ефективно развитие."

Той добави, че през последните пет-шест години Европа е понесла тежки последствия от политиката на Европейската комисия начело с Урсула фон дер Лайен - политика, която не се ползва с уважение нито в Китай, Индия, Турция, нито в редица други държави.

„Днес САЩ и Русия показаха на целия свят, че сегашната ЕК и днешна Европа не са в състояние да решават проблеми, а мнението им не интересува никого. Европейската комисия и политиката ѝ се оказаха безсмислени и вредни. Както и Зеленски, който днес е нужен единствено на Фон дер Лайен, с която е свързан чрез корупционни интереси", посочи още Петков.

Очакване за позитивна промяна

Лидерът на АБВ изрази надежда, че срещата в Аляска ще бъде само началото на поредица от положителни събития:

„Силно се надявам, че срещата в Аляска постави началото на процес, който ще помогне за решаването на съществуващите проблеми. Очаквам скоро в Русия да се проведе нова среща на световните лидери. Европа трябва да намери сили за реформи, да премахне сегашната Европейска комисия и политиците, които тласкат Украйна към самоунищожение и продължават безсмислената война."