/КРОСС/ България е шампион по ръст на вредни емисии в целия ЕС - при това на фона на колапс на индустриалното производство.
Потвърдено от Евростат страната ни диша най-мръсния въздух в ЕС. След безводие и пожари това е поредният провал в сектор екология и околна среда за това правителство. И заради мръсния въздух България е и сред първите в ЕС по смъртност от ракови и сърдечно-съдови заболявания. В същото време у нас продължава се изгаря боклук, внесен от европейски страни, а властта уверява, че това било „безвредно".
Според данни на Евростат, освен че отчита най-голям спад на индустриалното производство от -8,2% на годишна база, България оглавява класацията и по ръст на емисиите от парникови газове през първото тримесечие на 2025 г. (+17,4% спрямо същия период на 2024 г.)
Или с други думи - докато производството е 22-ри месец в колапс (по данни на НСИ), същевременно бълваме отровни въглеродни емисии, еквивалентни на европейски икономически гигант.
За сравнение - докато нашата икономика се свива, страни като Дания, Финландия, Малта и Швеция съчетават по-ниски емисии, но постигайки растеж на БВП. България прави точно обратното - икономически срив, съчетан с експлозия на замърсяването.
След този статистически шамар от Европа, оставката на одиозния министър на околната среда и водите е първата логична стъпка към дълго отлаганата реформа за справедлив зелен преход."