Вълна от фалшиви медикаменти
Секция: Здраве
10 Септември 2025 11:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Вълна от фалшиви медикаменти Гост: Проф. Георги Момеков - декан на Фармацевтичния факултет на Медицинския университет

/КРОСС/ Производителят дава гаранции, че медикаментът, лекарствения продукт ще се държи оптимално, когато са спазени всички условия. Тоест трябва да е предписан на правилната човек, правилната доза. Но всички процеси, свързани с логистиката, трябва да бъдат леги-артист. Това каза проф. Георги Момеков - декан на фармацевтичния факултет на Медицинския университет, в предаването „Тази сутрин" по бТВ.

Веригата на доставка също е гарантирана. „Когато камион, пълен с лекарства пътува, той може да ви каже във всяка една секунда каква е била температурата в този камион. Тоест тази верига термична, тя е гарантирана", допълни проф. Момеков.

Европейската агенция по лекарствата също предупреди и за фалшификация на лекарства за отслабване. Продуктите, закупени онлайн, не притежават такива гаранции, подчерта той. "Никой не знае какво има в един продукт, който се продава нелегално. А лошото е, че тези продукти се инжектират. Българите са супер скептични, подозрителни хора, винаги очакват някой да ги мине с нещо. Ами тук със сигурност, в тази схема, жертвата е този, който дава парите", допълни проф. Момеков.

Според него затлъстяването, изисква много комплексни интервенции.

„Не е лесно да се справим с отслабването и понякога се налага екип от специалисти. Нищо хубаво не е лесно. Доскоро ние не разполагахме с подобни лекарства, защото те повлияват по цялата верига от метаболизма, от всички процеси, които са свързани с затлъстяването. Тези лекарства имат страхотни ефекти. Купувайте си лекарства от аптеката и то с лекарско предписание", добави проф. Момеков.