Година след доклада на Марио Драги: Изпълнение на програмата за конкурентоспособност на ЕС
Секция: ИКОНОМИКА
16 Септември 2025 19:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Година след доклада на Марио Драги: Изпълнение на програмата за конкурентоспособност на ЕС

/КРОСС/ Една година след публикуването на доклада на Марио Драги, Европейската комисия направи равносметка на постигнатия напредък и очерта пътя напред на конференцията на високо равнище, която се провежда днес. Конференцията беше открита от председателя Урсула фон дер Лайен и професор Марио Драги.

Председателят Фон дер Лайен подчерта, че докладът Драги представлява реална пътна карта за действие и че Комисията започна работа по нея още от първия ден на новия мандат. Първата инициатива беше „Компасът за конкурентоспособност" - водещата рамка, която превръща анализа в конкретни политики. Оттогава Комисията напредва решително: Пакта за чиста промишленост, гигафабриките за изкуствен интелект, новата рамка за държавна помощ, Плана за действие за енергия на достъпни цени и Съюза на спестяванията и инвестициите. Бяха обявени също така отделни планове за действие за ключови индустрии (автомобилната, химическата и стоманодобивната), най-мащабните досега инвестиции в отбрана, нови предложения за задълбочаване на единния пазар чрез премахване на бариерите, стратегията на ЕС за стартиращите и разрастващите се предприятия, както и шест пакета за опростяване, които са от полза за бизнеса чрез намаляване на бюрокрацията.

В процес на подготовка са важни инициативи: фонд за конкурентоспособност на стойност 400 милиарда евро за насърчаване на иновациите; пътна карта за премахване на бариерите пред единния пазар до 2028 г.; пакет за ускоряване на декарбонизацията; и два допълнителни пакета за опростяване на цифровата и военната мобилност. В международен план ЕС засилва стратегическата си независимост като надгради споразумението с Меркосур и неотдавнашното търговско споразумение с Индонезия. Същевременно напредват преговорите с Индия, Южна Африка, Малайзия и Обединените арабски емирства.