Васил Тончев: Ако войната в Украйна приключи, това ще доведе до сериозни политически размествания на пластовете, включително и у нас
Секция: Анализи
04 Октомври 2025 09:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Васил Тончев: Ако войната в Украйна приключи, това ще доведе до сериозни политически размествания на пластовете, включително и у нас

/КРОСС/ Трудно е да се реагира, когато валежите са толкова обилни - паднал е толкова дъжд, колкото за четири месеца. Ясно е, че ще има щети, но е ясно, че също така работим на парче. Трябват регулации и дългосрочни решения. Климатичните промени ще продължат. Презастрояването също е фактор, няма ги и язовирите, които да обират приливните вълни. Пак ще повторя, че се работи на парче. Идва порой и ние се нагласяме към ситуацията.

Това заяви в предаването "Денят на живо" по NOVA NEWS социологът Васил Тончев, който коментира наводненията и политическата ситуация в страната.

"Противопоставянето между управляващите и президента е очевидно. Ясно е, че тези промени за службите се правят с цел да се отнемат правомощията на президента. Това не е добре, защото може да обърне ситуацията и президентът в един момент да се озове в изпълнителната власт. За мен кандидатурата на Илияна Йотова за президент би била силна, ако е подкрепена едновременно от БСП и Радев, но това е трудно постижимо. Позицията на "Продължаваме промяната-Демократична България" би била много силна на президентските избори, ако работят с ГЕРБ. Там една силна обединена кандидатура за мен би била премиерът Росен Желязков. Ако войната в Украйна приключи, това ще доведе до сериозни политически размествания на пластовете, включително и у нас. Това важи и за Румен Радев, който може да напусне предсрочно президентската институция, за да излезе на политическата сцена.

Нова Нюз, „Денят на живо"