България е в световния топ 3 по производство на шафран
Секция: ЛЮБОПИТНО
26 Октомври 2025 14:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България е в световния топ 3 по производство на шафран

/КРОСС/ Българският шафран е сред трите най-качествени в света, според международни лаборатории. Признанието поставя страната ни на картата на производителите на „червеното злато" - подправката, известна със своя изключителен аромат, лечебни свойства и висока стойност.

„Да, шафранът е много ценен. Той е истинското червено злато", казва Антонио Бонев, който е председател на Сдружение „Шафранопроизводители". Подправката се добива изцяло ръчно, което обяснява и нейната висока цена - над 30 лева за грам.

За да бъде събран само един грам шафран, са нужни поне 200 цветчета минзухар. Производителите внимателно откъсват само най-червената част от близълцето, след което следва бавно сушене на ниска температура, за да се запазят ароматът и полезните качества.

Антонио и съпругата му Румяна са сред 49-те активни производители на шафран в България. За тях това не е просто бизнес, а кауза. „Първо искаме българите да имат възможност да се докоснат до червеното злато, да го опитат и да усетят неговите качества като билка и подправка. След това ще мислим за износ", споделя Антонио.  Всяка есен тяхното семейство се събира, за да чисти и суши шафрановите близълца - ритуал, който им напомня за старите времена, когато бабите се събирали на пейките в селото, за да работят и разговарят заедно.

Годишното производство на шафран у нас е около 30 килограма - символично количество, но със забележително качество. Българският шафран вече е оценен като един от най-ароматните и чисти в света, сравним с този от Иран и Испания.

Ароматът на шафрана е неописуемо богат, разказва Румяна. „Понякога е по-меден, друг път по-флорален, земен или плътен. Във всеки момент разкрива ново лице", казва тя. Антонио допълва, че шафранът не само обогатява вкуса на ястията, но и подобрява здравето. „Той е антибактериален, аналгетичен, действа като адаптоген - където е нужен, там помага на организма", твърди производителят.

В кулинарията шафранът е крал на подправките - идеален за десерти, солени ястия и напитки. Само един грам е достатъчен за над 140 чаши чай или множество ястия. Все повече кулинарни академии и шеф-готвачи използват българския шафран в своите рецепти. Производителите го описват с една дума - любов. „Тя беше първа, спонтанна и до ден днешен не угасва", казва Румяна Георгиева.

Нова телевизия, „Събуди се"