Граждански патрули в Мадрид разобличават мрежа от български джебчийки
Секция: СВЯТ
02 Ноември 2025 17:06
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Граждански патрули в Мадрид разобличават мрежа от български джебчийки

/КРОСС/ Десетки българки са в центъра на скандал в Мадрид, след като граждански патрули започнаха да ги снимат, докато крадат по улиците и метрото на испанската столица. Доброволческата организация "Патрула Мадрид" документира престъпленията им и публикува снимките и имената им в Instagram, разкривайки добре организирана престъпна мрежа, която нанася сериозни щети на имиджа на България.

Вече две години група граждани под името "Патрула Мадрид" ден и нощ преследват и заснемат джебчийки в крачка по тесните улици на стария град. "Ние сме обикновени граждани от всички слоеве на обществото - собственици на ресторанти, барове, аматьори-гидове, пенсионери", обяснява един от членовете на патрула.

Макар сред задържаните да има румънци и босненци, според тях най-голямата и организирана група са именно българките.

Доброволците описват мрежата като "огромно българско движение, което е много, много добре организирано". Според тях става въпрос за пирамидална структура, чийто връх е свързан с друг тип престъпни организации, занимаващи се с трафик на коли, наркотици и пране на пари. "Идентифицирали сме повече от 150 жени тук, които са от една и съща банда", твърди друг член на патрула. "Не знам дали мога да го кажа това, но те са ромски семейства от България. За мен те са от България. И в Испания има роми и те са испанци".

През двегодишната си дейност патрулът е изградил ясен профил на извършителките. "Мнозинството са на 25, 30, максимум 40 години. Обикновено са много сериозни. Никога не се усмихват. Поне две жени вървят заедно и дори не си говорят помежду си", обясняват те. Разпознават ги и по специфичния начин на обличане и носенето на слънчеви очила.

С времето българките са станали все по-креативни в методите си. Жертвите им са предимно възрастни хора и туристи от Източна Азия, които носят повече пари в брой. "Обикновено ходят на много пренаселени места. Например, българските джебчии ходят в автобусите в пиковите часове", разказва член на патрула. Класическият им метод е да прикрият ръката си с дреха, докато измъкват портфейли от чанти или джобове.