Цените на имотите продължават да растат
Секция: ИКОНОМИКА
29 Ноември 2025 17:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Цените на имотите продължават да растат

/КРОСС/ Пазарът на имоти у нас остава изключително активен - въпреки високите цени и ръста на кредитите. В София разликата между отделните квартали вече достига нива, сравними с големите европейски столици, а във Велико Търново също се отчита значително поскъпване.

Жилищният пазар у нас продължава да расте. През последната година жилищното кредитиране се увеличава с близо 28% и вече достига над 32 милиарда лева. Над половината от всички закупени имоти се финансират с кредити.

„Имахме едно охлаждане, това е трето тримесечие юни-август, когато е лятото, но октомври месец в момента сме в бум", каза Елена Михайлова, кредитен консултант.

Голямото предлагане идва от още по-голямото търсене. А цените вървят все нагоре.

В района около „Докторската градина" цената на квадрат достига до 12 000 евро, докато средната за София остава 3000 евро.

Според брокери в момента за един имот се борят трима купувачи.

„Ако преди 10 години, интересът на купувачи и това което се предлагаше на пазара беше е едно към едно. То към днешна дата и последните две три години, интересът на купувачите все повече се увеличаваше. Сега доближава едно към три", каза Михайлова.

Освен за жилище и инвестиция, недвижимите имоти могат да бъдат и така наречените „трофейни имоти".

„Към днешна дата основното търсене е за собствено ползване. Около 70% от имотите, с които се реализират сделки са за собствено ползване", заяви брокерът.

За купувачите обаче цените вече са трудни за достигане.

„Изтеглихме кредит за по-голямата част, но имахме 10% самоучастие. Според мен са ненормално високи, особено сравнявайки ги с цените на други европейски държави. Не знам на какво се дължи, явно има много пари, които трябва да се похарчат преди да влезе еврото."

Поскъпването се усеща и извън София. Велико Търново се нарежда сред градовете с най-бързо растящи цени - между 1600 и 1700 евро за квадрат.

„След големите градове сме следващите по покачване на цените, в рамките на три години с около 50% са скочили цените на имотите в района. Банките не са свили предлагането, ние сме с едни от най- ниските лихви в целия свят и това също активизира пазара на недвижими имоти!", заяви Даниела Христова.

„То сега народът, който си е скрил левчетата, гледа да ги похарчи, да не се чуди после как да ги обръща и по тази причина може да са се вдигнали цените! Спекуланти винаги е имало и винаги ще има, но то се саморегулира пазарната икономика", каза Владимир Ангелов, клиент.

Цените на наемите също растат. В Търново те вече достигат между 500 и 900 лева, а отделни оферти надхвърлят значително възможностите на средния работещ.

„Към момента наемите в Търново са средно да речем между минимума 500 лева и 900 лева като един максимум. Има един парадокс, има жилище, което се отдава на цена 2500 лева, което за заплатите, които имаме в града, е непосилно за средния работещ човек", каза Димитринка Стоянова, брокер.

Въпреки поскъпването - проверка на bTV показва, че в Пловдив може да се намери жилище за 1500 евро на квадрат, в София за 1600, а във Велико Търново дори за 900 евро на квадрaт. Но цената зависи от локацията, типа строителството и енергийната ефективност на сградата, тогава цените са по-високи.

Въпреки поскъпването, пазарът остава активен. Ниските лихви по ипотечните кредити продължават да правят покупката на жилище по-достъпна от очакваното.

Силно търсене, рекордни цени и активен пазар - това очертава картината на имотите в края на годината. Новото строителство расте, но и конкуренцията между купувачите. А въпросът кога цените ще се успокоят - остава отворен.

бТВ, „Тази събота"