Учени разгадаха мистерията на стъпалото от Бъртеле – принадлежи на различен вид от Луси
Секция: Наука
10 Декември 2025 19:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Учени разгадаха мистерията на стъпалото от Бъртеле – принадлежи на различен вид от Луси

/КРОСС/ Екип от палеоантрополози смята, че е разкрил произхода на т.нар. стъпало от Бъртеле - набор от кости на 3,4 милиона години, открит в Етиопия през 2009 г. Нов анализ, публикуван в списание Nature, свързва фосилите с малко известния вид Australopithecus deyiremeda, съвременник на прочутата Луси (Australopithecus afarensis), съобщава CNN.

Костите на стъпалото, както и челюст с добре запазени зъби, принадлежат на по-примитивен вид от Луси, установява екипът на водещия автор проф. Йоханес Хайле-Селасие от Държавния университет на Аризона. Това откритие може да промени утвърдените представи за родословното дърво на човека и да отнеме от ключовата роля на Луси в ранната еволюция.

Стъпалото е открито близо до мястото, където през 1974 г. е намерен прочутият скелет на Луси. Още при първоначалното изследване учените забелязват, че то принадлежи на различен вид - заради противоположния палец, характерен за катерене по дървета. Тогава липсва достатъчно материал, за да бъде определен нов вид.

Междувременно Хайле-Селасие и екипът му откриват зъби и други фосили, датиращи между 3,33 и 3,59 млн. години. През 2015 г. те обявяват, че тези находки принадлежат на нов вид - Australopithecus deyiremeda. Част от научната общност реагира скептично, тъй като доказателствата са ограничени. Новото изследване обаче предоставя още фосили и официално включва в анализа и старите, необяснени кости от Бъртеле.

Дълго време се смяташе, че в периода 3,8-3 млн. години в региона е живял единствено видът на Луси. Новите данни показват, че поне два различни вида хоминини са съществували едновременно в района на Ворансо-Милле, което поражда въпроси как са съжителствали и какви екологични ниши са заемали.

Според проучването A. deyiremeda е ходел изправено, но се е оттласквал при ходене с втория си пръст - различно от съвременните хора. „Имало е повече от един начин да се ходи на два крака", посочва Хайле-Селасие, подчертавайки разнообразието в ранната човешка еволюция.

Изотопен анализ на осем зъба разкрива, че A. deyiremeda е се е хранил основно с листа и храсти. За разлика от него, Луси е консумирала по-разнообразна храна, включително тревни растения.

Откритията очертават по-сложна и разнообразна картина на ранните човешки предци, отколкото се смяташе досега.