Васил Гегусков: Извършихме първата минимално инвазивна протеза на възходяща аорта в Европа
Секция: Здраве
12 Януари 2026 08:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Васил Гегусков: Извършихме първата минимално инвазивна протеза на възходяща аорта в Европа

/КРОСС/ Българите са жадни да бъдат информирани и ежедневно да се срещат с позитивни примери от сферата на медицината. Това каза кардиохирургът проф. Васил Гегусков в предаването „На Фокус" по Нова телевизия.

Той разказа за иновативна сърдечно-съдова операция, извършена за първи път в Европа по минимално инвазивен път. Става дума за нов тип протеза на голям кръвоносен съд, в единият край на която е прикрепена изкуствена сърдечна клапа. Конструкцията се зашива между сърцето и възходящата аорта - основният съд, който отвежда кръвта към главата и останалата част от тялото. Иновативността на протезата се крие във факта, че тя е сравнително нова разработка - проектирана е в САЩ през 2020 година, а едва през 2025-а получава разрешение за използване в Европейския съюз. Към момента дори в страни като Германия и Швейцария няма натрупан реален опит с този тип протези. „При планирането на операцията и избора на подходящ пациент установихме, че тази протеза не е била имплантирана минимално инвазивно никъде в Европа. Така написахме една нова история", обясни проф. Гегусков.

Пациентът е 52-годишен мъж с разширение на възходящата аорта вследствие на разкъсване на вътрешния й слой - състояние, което може да се появи при сериозно физическо натоварване или рязко повишаване на кръвното налягане. Операцията е извършена напълно безплатно, а само два часа след интервенцията пациентът вече е бил буден и в стабилно състояние.

По думите на кардиохирурга подобни операции са бъдещето на съвременната медицина. Макар да не са високорискови, успехът им зависи в голяма степен от опита на хирурга. „За мен самата операция не беше нещо различно. Всеки ден буквално държим сърцето на пациента в ръцете си - това е част от нашата работа", каза проф. Гегусков. След всяка интервенция обаче неизменно си задава въпросите дали всичко е направено по протокол и на най-високо професионално ниво.

Според него понятието „грешка" в хирургията често се използва неправилно и по-скоро става дума за пропуски в документацията. Докато пациентът е в операционната, екипът има пълен контрол върху ситуацията - това е най-силният коз на хирурзите. Когато планът е добър и анализът е точен, всичко протича по план, макар понякога да възникват и непредвидени ситуации.

Проф. Гегусков разказа и за професионалния си път. През 1993 година заминава за Германия, която, по думите му, му отваря „огромен прозорец към света". Там изгражда контакти и натрупва опит, който и до днес сравнява с практиката в България. Поддържа активни професионални връзки с колеги от Германия и Швейцария.

В България се връща по проект, свързан с клиниката в „Света Анна", с идеята да остане за година - година и половина. Вместо това открива поле за развитие и силно конкурентна среда.

„България е прекрасна страна. Ако човек успее да си подреди нещата, може да има много добър живот", смята той, но е категоричен, че проблемите в българското здравеопазване не могат да бъдат решени от лекарите сами. „Решенията трябва да дойдат от властите", подчерта проф. Васил Гегусков.