/КРОСС/ Следващото НС с подновена легитимност ще имат възможността да изберат дали да се възползва от тази възможност за участие в реконструкцията на Газа, възможност за установяване на траен мир в един регион, който ние познаваме само с неговата размирност. Това отваря икономически ползи, отваря възможности за транспорт, за инфраструктура, за свързаност. Това е едно огромно портфолио от опции, което пред България се слага на масата. Това каза външният министър в оставка Георг Георгиев в предаването „Защо?" по бТВ.
Правителството няма да предложи ратификация на хартата за мир в това Народно събрание. Това ще се случи в следващото. "Тогава ще могат всички тези, които се упражняват по темата, да са достатъчно добре запознати с фактите. В периода, докато не бъде ратифициран устава на тази организация, ние нямаме задължения към нея. Това, което правителството даде възможност, ще зависи от следващата редовна власт, да прецени дали да се възползва", обясни Георгиев.
Режимът, по който България взима решения не е бил нарушен, подчерта той. „С мандат на Министерски съвет бе възложено на министър-председателя да подпише този акт. Това се случи в сряда, 21.01, на редовното заседание на Министерски съвет. Всеки един от колегите-членове на Министерски съвет може да бъде попитан и да каже как е гласувал и какво мисли по темата. Факт е, че това е една чувствителна дискусия, предвид проблематиката, която разглежда. Близкоизточния мирен въпрос е тема с много импликации, с огромно съдържание на особена информация, която касае и нашата национална сигурност. Когато разглеждаме в подробности едно такова решение, ние трябва да го гледаме от всички страни. Конфликтите в Близкия изток имат пряко отношение към сигурността на България - на българските граници, на борбата с незаконната миграция", коментира външният министър в оставка.
Той припомни, че през април предстои подновяване на дерогацията с "Лукойл". Модернизацията на българската армия, строителството на Седми и Осми блок на АЕЦ "Козлодуй", диверсификацията на ядреното гориво с „Уестингхаус" са част на стратегически диалог със САЩ, отбеляза Георгиев.
Според него в момента имаме възможността да влияем на процесите в световен мащаб - войната в Украйна от една страна, Близкоизточния процес от друга. „България в момента сяда на една от най-високите международни трибуни. Не виждам нищо лошо в това, че правителството заяви намерение, което в едно евентуално бъдещо мнозинство в НС може да прецени как да оперира с него", коментира Георг Георгиев.
Твърденията на опозицията, че България влиза в Съвета за мир на Тръмп заради сваляне на санкциите от САЩ по закона "Магнитски" Георгиев, определи като „плитко и повърхностно тълкуване". "Това няма как да е на масата при един толкова голям процес. Нима някой наистина си представя, че с американския президент може да бъде дискутирана такава тема, а и тя да бъде залог за някакво наше политическо действие."
Разговорите между президента Тръмп и генералния секретар на НАТО Рюте по време на форума в Давос според него са дали нов импулс за подобряване на трансатлантическите отношения.
Външният министър коментира планираното за 26 януари блокиране на западната ни граница от сръбски и македонски превозвачи.
"Още преди седмица сме качили на сайта на Министерство на външните работи предупреждение пътуващите да бъдат много внимателни и при преминаването на територията на тези съседни държави, включително имаме и извънредни телефонни линии, кризисен имейл. Всичките ни задгранични представителства и в Република Северна Македония, и в Сърбия ще бъдат на разположение, за да помагат, ако има нужда от това. Разбира се, ако ситуацията ескалира ние ще използваме всички възможности на дипломацията и разговори с нашите колеги да облекчим максимално условията за преминаване на западните граници."