МЕУ и доставчиците на удостоверителни услуги ще изграждат българския дигитален портфейл
Секция: БЪЛГАРИЯ
27 Януари 2026 16:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
МЕУ и доставчиците на удостоверителни услуги ще изграждат българския дигитален портфейл

/КРОСС/ Министърът на електронното управление Валентин Мундров проведе работна среща с всички доставчици на удостоверителни услуги в България. Основен акцент в разговора беше изграждането и въвеждането на държавен електронен портфейл.

По време на срещата страните се обединиха около разбирането, че успешното създаване и внедряване на дигитален портфейл е възможно единствено чрез тясно сътрудничество между държавата и бизнеса. Беше постигнато съгласие за стартиране на общ проект с участието на частния технологичен сектор.

„Държавният електронен портфейл е ключов елемент от дигиталната трансформация на България. Той засяга всеки гражданин и всяка компания, затова успехът му е възможен само чрез реално партньорство между държавата и бизнеса. Нашата цел е да изградим сигурна, отворена и държавна платформа, която да създава условия за развитие, иновации и доверие", заяви министърът на електронното управление Валентин Мундров.

В държавния електронен портфейл всички услуги ще бъдат свободни за ползване и развитие, като същевременно ще бъде осигурена възможност частният пазар да продължи да се развива успоредно, уточни министър Мундров. Участниците подчертаха, че електронният портфейл касае всеки гражданин, фирма и организация, поради което е необходимо да се работи заедно като общност, а не поотделно.

Министър Мундров акцентира върху необходимостта от бързи и адекватни действия. Архитектурата и техническата спецификация на електронния портфейл ще бъдат разработени съвместно с бизнеса. Категорично беше заявено, че собствеността на портфейла ще бъде и трябва да остане държавна.

Представителите на доставчиците на удостоверителни услуги изразиха подкрепа за предложения модел и заявиха, че това е правилната посока за развитие. В края на срещата страните си определиха срок до средата на февруари да бъде подготвен начален вариант на проекта.

Като успешен пример за ефективно партньорство между държавата и бизнеса беше посочено изграждането на Националната здравна информационна система.

 

ПРЕСЦЕНТЪР