Частица от мощите на св. Трифон е изложена за поклонение в Брезник
Секция: Православие
01 Февруари 2026 16:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Частица от мощите на св. Трифон е изложена за поклонение в Брезник

/КРОСС/ Частица от мощите на свети Трифон е изложена за поклонение в храм-паметника "Св. Георги Победоносец" в Брезник, съобщава БНР.

Светинята е притежание на предстоятеля на храма отец Михаил Станкович. Тя му е дарена лично, по негова молба, от сръбския манастир "Преображение Господне" от Овчаро-Кабларска клисура.

Частици от мощите на свети Трифон се съхраняват в различни храмове.

"Днес, когато църквата чества неговата памет, ние се покланяме с благоговение пред мощите му измолвайки, изпросвайки неговата благодат и благословение за нас, за домовете ни, за лозето, та Господ давайки по неговите молитви благословението и благодатта, трудът на хората да бъде увенчан с големи плодове", каза отец Михаил.

Частицата от мощите на свети Трифон за първи път се изнася в Брезник за поклонение тази година.

Тя ще бъде изнесена отново на празника на Вси светии, който православната църква  чества в първата неделя след Петдесетница, заедно с останалите над 40 частици от мощи на светии, които роденият в Сърбия отец Михаил притежава.