Сметките за бензин и дизел: Докъде ще стигне ръстът на цените на горивата
Секция: ИКОНОМИКА
16 Март 2026 12:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Сметките за бензин и дизел: Докъде ще стигне ръстът на цените на горивата

/КРОСС/ Това е най-тежката петролна криза в историята на петрола и с всеки ден ситуацията става по-сложна. Проблемът с цените на петрола няма да спре. Дори да бъде отворен Ормузкият проток, те ще останат доста високи. Това заяви енергийният експерт Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията в ефира на NOVA „Здравей, България".

Той коментира, че сценарият за 150 долара на барел ще се случи в следващите две седмици, ако не се предприемат действия за отваряне на протока. По думите му за България това би означавало увеличение на цените с около 20 евроцента на литър.

В България в момента цените на горивата са най-ниските в ЕС. Ръстът на цените при България е с около 10%, докато в ЕС достига 30%. Ние още настигаме останалите страни от ЕС като цени на горивата, но очаквам в следващите седмици да има сближаване, прогнозира експертът.

Владимиров увери, че няма риск за физическите доставки на петрол за България. Задържаме цените в момента, защото нашата верига на доставки е много различна от тази на другите страни от ЕС. Ние получаваме директно суров нефт от Казахстан. Рафинерията ги купува на много по-стабилни цени и има резервни количества, които са заредени за три месеца. Казвайки това, обаче, всички рафинерии, включително нашата рафинерия, ценообразува на основата на Средиземноморската борса на горива, а там ръстът на цените на горивата е сериозен и той ще се отрази и на цените на горивата у нас, каза той.

Въпросът е, че България може да контролира това, защото е в уникалната позиция да управлява рафинарията, ние имаме особен управител, който може да натисне маржа на печалбата, каза още експертът.