Йоана Илиева със сребро на сабя на Световната купа по фехтовка
Секция: СПОРТ
28 Март 2026 20:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Йоана Илиева със сребро на сабя на Световната купа по фехтовка

/КРОСС/ Йоана Илиева спечели сребърен медал на сабя жени за Световната купа по фехтовка в Ташкент (Узбекистан). В конкуренцията на 151 състезателки от 26 държави българката показа отлична форма и доказа, че е една от най-добрите сабльорки в света.

В първия кръг от елиминациите Илиева победи Ребека Гаргано от Италия с 15:14. В срещата за място сред най-добрите 16 възпитаничката на фехтовален клуб Свечников отстрани Елена Ернандес от Испания с 15:13. В двубоя за място в топ 8 Илиева победи Цимяо Пан от Китай с 15:9. В срещата за място на полуфиналите българката записа нова победа - над Джон-ми Ким от Южна Корея с 15:8. В битката за място във финала тя се наложи категорично над Палина Каспирович от Азербайджан с 15:6.

В двубоя за титлата Илиева се изправи срещу индивидуалната неутрална спортистка Алина Михайлова и отстъпи с 6:15, с което спечели сребърния медал. Емма Нейкова (Свечников) отстрани в първия кръг на елиминациите Мариела Виале от Италия. В двубоя за място сред най-добрите 16 тя отстъпи пред номер 5 в световната ранглиста Михела Батистон от Италия с 4:15 и зае 24-о място. Вероника Василева (Свечников) се изправи на старта срещу Анна Шпиец от Унгария, отстъпи с 11:15 и се класира на 43-а позиция.

В неделя състезанието продължава с отборната надпревара. Българският тим в състав Йоана Илиева, Белослава Иванова, Вероника Василева и Емма Нейкова ще се изправи във втори кръг срещу Италия.