Фермерските пазари на Lidl за 2026 г. започват тази седмица в София
Секция: ЛЮБОПИТНО
24 Април 2026 11:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Фермерските пазари на Lidl за 2026 г. започват тази седмица в София

/КРОСС/ С фермерски пазар в столицата Lidl дава началото на тазгодишното издание на познатата си инициатива. И през 2026 г. веригата продължава своята подкрепа за малките български производители и осигурява на клиентите си достъп до повече и по-разнообразни качествени родни продукти. В рамките на тази година ритейлърът ще организира 15 фермерски пазара - десет в столицата и пет по Черноморието. Lidl разширява инициативата с две нови локации в допълнение към вече утвърдените и очаквани - още една в столицата и една в гр. Каварна.

Първият фермерски пазар за тази година ще се проведе от 24 до 26 април на паркинга на Lidl в ж.к. „Дружба", ул. „Димитър Пешев" №30. В него ще се включат 14 местни производители, трима от които участват за първи път.

Посетителите на пазара ще открият разнообразие от родна продукция: от пресни плодове, зеленчуци и био подправки до млечни и месни деликатеси, домашен хляб, мед, сладка и лютеница, ядки и още.

Акцент този уикенд ще бъде продукцията на мандра „Методи Бързев" от с. Мало Конаре, която ще бъде представена за първи път. Продуктите, които семейната ферма произвежда - сирене, кашкавал, кисело мляко, масло - се правят без консерванти, сухо мляко или подобрители. Сред новите участници на пазара са също земеделска кооперация „Тополовски проход" от с. Топола, която предлага фъстъци, както и Митко Митков от гр. Любимец с бадеми и орехи.
Сред утвърдените в инициативата фермери и занаятчии, които ще могат да бъдат намерени на първия за годината пазар, са мандра „Братушково" с млечни продукти, „100 колбаса" с месни изкушения от 100% българско месо, „BorChef's Bakery" с домашен хляб и хлебни изделия и производителят на мед и пчелни продукти Светльо Макавеев.

Посетителите ще могат да опитат още вината „Мелнишки пирамиди" на Бисер Кьосев от с. Левуново и да открият билкови тинктури от „Билка Чудодейка" от Пазарджик, както и сладка, лютеници и сиропи от „Том консерв" от Пловдив.

„Омега ойлс" от Варна ще се включат със своите пресовани масла. Сезонни плодове и зеленчуци ще предложат Илияна Стоилова от с. Крум, община Димитровград, която отглежда био спанак, пащърнак, зелен лук и салати, както и Стефан Нямов с пресни домати, краставици и ягоди. Посетителите ще могат да се докоснат и до занаятчийската посуда и дървените дъски на „Арт Ковачев".

По традиция фермерският пазар ще предложи и мини работилница, в която малки и големи ще могат да се запознаят отблизо с процесите на производство и да научат повече за качествата на автентичните български продукти.

Фермерските пазари на Lidl са част от последователната политика на компанията в подкрепа на българските производители, за които участието е напълно безплатно.

Веригата предоставя своите паркинги за събитията и поема всички разходи по организацията и комуникацията им. От старта на инициативата през 2020 г. насам, пазарите се утвърдиха като важна платформа за представяне на местни продукти с автентичен вкус и високо качество.

През изминалата година фермерските пазари на Lidl отчетоха значителен ръст. Общо 274 български производители от 146 населени места взеха участие в 15-те издания на инициативата, което е увеличение от 30% спрямо 2024 г., когато се включиха 211 малки производители от 119 населени места.