Жители на пловдивско село искат спешни мерки за обезопасяването на главен път
Секция: БЪЛГАРИЯ
04 Май 2026 12:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Жители на пловдивско село искат спешни мерки за обезопасяването на главен път

/КРОСС/ Смърт на пътя и отчаяние в пловдивското село Поповица. Хората настояват за спешни мерки след пореден фатален инцидент. Главният път за Хасково и Свиленград минава през населеното място, а местните твърдят, че високата скорост превръща участъка в капан като по него всеки ден преминават стотици тирове и автомобили.

Местните хора разказват в "Здравей, България" че многократно са правени опити за поставяне на изкуствени неравности, пешеходна пътека или каквото и да било обезопасяване, защото в този участък няма абсолютно нищо. "Опитите ни обаче са били отхвърляни от АПИ с аргумента, че това е международен път. Има множество трагични инциденти. Последният е от миналата седмица", разказа жена.

Други жители на селото споделиха, че по цялото трасе, където и да решат да пресекат - са в нарушение. "Няма място, на което да пресечем законно като пешеходци. А пътят преминава буквално през средата на населеното място", сподели друга жена. И допълни, че често превозните средства дори не спазват ограниченията и карат със 70-80 километра в час въпреки ограничението от 50 километра в час.

"Изцяло подкрепям исканията на хората от селото. Главният път разделя селото на две части и всички - ученици, майки с деца, възрастни хора - са принудени да пресичат при изключително опасни условия. В момента водим разговори с АПИ. Има подготвен проект за рехабилитация, който вероятно скоро ще започне. Ще настоявам за изграждане на пешеходни пътеки на три места, осветление и предупредителна сигнализация", обясни кметицата на Поповица.

Екипът на NOVA потърси за коментар Агенция „Пътна инфраструктура" още в петък. Оттам обещаха да изпратят позиция, но до този момент такава няма.