/КРОСС/ "Иран има позиция и тя е продължаване на конфликта колкото е нужно ... Можем да говорим за още месеци."
Така Руслан Трад, журналист от "Капитал" и анализатор на вашингтонския Атлантически съвет, коментира пред БНР протакането на индиректните преговори за уреждане на американско-иранския конфликт.
По думите му, независимо от официалните изявления от администрацията на Тръмп, военните действия в района на Ормузкия проток на практика не са спирали и асиметричният характер на воденето им от страна на Техеран предразполага към продължителен конфликт.
По оценка на ЦРУ Иран може да издържи американската блокада на пристанищата си в Персийския и Оманския залив още четири месеца. Трад е съгласен с тази оценка:
"Иран разполага все още със сигурни доставки, включително на хранителни продукти, през Каспийския и
Централноазиатския регион, защото и Китай му помага значително ... Руската федерация също участва в подпомагането и съм сигурен, че Иран може да удържи тази блокада поне още няколко месеца."
В опитите да намерят изход от ситуацията Съединените щати вече срещат противодействие и от съюзниците си. "Проект Свобода" - операцията за извеждане от Персийския залив на блокираните там търговски кораби, бе прекратена скоропостижно от Вашингтон във вторник заради натиска на Рияд.
"Саудитска Арабия не може да си позволи още повече хаос в региона, защото тя е зависима от сигурността не само в Залива, но и в Арабския полуостров и Червено море," обясни Трад. "От 28 февруари, когато започна операцията на Израел и САЩ срещу Иран, Саудитска Арабия бе една от най-потърпевшите страни и тогава започна да преосмисля изграждането на инфраструктура за износ на петрола не през Персийския залив, а през Червено море. Този проект зависи от сигурността, а тя бе нарушена" от операцията на Тръмп за деблокиране на Залива, която доведе до повторно припламване на стрелбата в Ормузкия проток.
Мишена на иранския обстрел при новите сблъсъци в Протока стана не някой друг, а Обединените арабски емирства. И според Трад това не е случайно.
"Емирствата не само се сближават със САЩ по всеки параграф, но предоставят и територията си за израелски и американски бази. Иран не може да допусне разширяване на израелската мрежа за сигурност."
В отговор ОАЕ координират външната си политика все повече с Вашингтон, отколкото с регионалните си партньори.
"В Абу Даби и Дубай съществува огромна мрежа от ирански активи, най-вече финансови, които се натрупаха в годините на заобикаляне на санкции. Емирствата, разбира се, знаеха за това. Показателно е, че през последната седмица Абу Даби пристъпи към закриването на тези активи. Посланието към Техеран е ясно: подобни атаки над петролната инфраструктура на ОАЕ вече няма да бъдат толерирани."