В сезона на кърлежите. Колко опасни са и как да се предпазим?
Секция: Здраве
26 Май 2026 10:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
В сезона на кърлежите. Колко опасни са и как да се предпазим?

/КРОСС/ Разпространението на сезонни вируси и летни здравни рискове отново излиза на преден план. За БНТ "Денят започва" доц. Христина Бацелова, специалист по епидемиология на инфекциозните болести, подчерта, че варицелата остава неуправляема инфекция у нас, тъй като години наред липсваше ваксина.

„Всеки, който попадне в контакт с вируса, особено в детските градини, се разболява", каза тя, като припомни, че над 90% от възрастните българи вече са преболедували.

По думите й ваксина има от няколко години, но обхватът остава нисък.

„Апелът ми към неваксинираните е да не чакат контакт, а да се имунизират предварително", подчерта доц. Бацелова.

Тя беше категорична и по отношение на т.нар. „шарка‑партита":

„Това е една невероятна глупост. Рискът от тежко протичане е много висок."

Специалистът припомни, че варицелата може да доведе до енцефалит и дори летален изход, включително при иначе здрави деца. В разговора беше засегната и темата за кърлежите, които вече са активни заради влажното и топло време.

„По-добре е кърлежът да бъде изваден възможно най-бързо - с пинцета или специално пособие", обясни доц. Бацелова.

Тя предупреди, че при неправилно боравене насекомото може да се спука и да създаде допълнителен риск. По думите й Лаймската болест продължава да се разпространява.

„За да няма кърлежи, трябва навременна дезинсекция. Ако я няма, някой не си е свършил работата", заяви тя.