Въвеждат се промени ДЗЕС 1, ДЗЕС 7 и облекчения за биологичните земеделски стопани
Секция: БЪЛГАРИЯ
28 Май 2026 19:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Въвеждат се промени ДЗЕС 1, ДЗЕС 7 и облекчения за биологичните земеделски стопани

/КРОСС/ Със заповед на министъра на земеделието и храните Пламен Абровски се въвеждат промени в Стандартите за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) и облекчения за биологичните земеделски стопани.  Те са насочени към намаляване на административната тежест за фермерите и осигуряване на по-голяма гъвкавост при управлението на земеделските площи. Промяната в ДЗЕС 1 „Поддържане на съотношението на постоянно затревените площи към земеделската площ" предвижда увеличаване на допустимото намаление на постоянно затревените площи спрямо референтната 2018 година, а именно от 5% на 10%.  Целта е поддържане на постоянно затревените площи, с оглед опазване на въглеродните запаси чрез запазване на съотношението между тях и земеделската площ. 

Промени се въвеждат и в ДЗЕС 7 „Сеитбооборот (ротация) на културите върху обработваема земя, с изключение на култури, отглеждани под вода, или диверсификация на културите". Земеделските стопани с максимален размер на стопанството до 30 хектара декларирана земеделска площ ще бъдат освободени от контрол по отношение на изискванията на стандарта.  За тях отпада и прилагането на административни санкции при неспазване на изискванията по ДЗЕС 7. Промяната цели намаляване на административната тежест за по-малките земеделски стопани и оптимизиране на работата на националните администрации при извършване на проверки и контрол. 

С промени, свързани с биологичното земеделие, се предвижда земеделските стопани, сертифицирани съгласно Регламент (ЕС) 2018/848, да бъдат освободени от спазването на изискванията по ДЗЕС 1, 3, 4, 5 и 6, както и по ДЗЕС 7 за единиците за биологично производство и производствените такива в преход. 

Промените отчитат принципите и правилата за биологично производство и съществуващите практики в сектора. Същевременно сертифицираните биологични производители следва задължително да спазват изискванията по ДЗЕС 2, 8 и 9.

С текста на заповедта може да се запознаете тук.