85 са случаите на лаймска болест в България до момента, каза проф. Ива Христова
Секция: Здраве
05 Юни 2026 10:33
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
85 са случаите на лаймска болест в България до момента, каза проф. Ива Христова

/КРОСС/ 85 са случаите на лаймска болест в страната до момента, каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова в "Денят започва". Заболяемостта се движи в рамките на миналогодишната, допълни тя, когато заболялите са били 82-ма.

Обичайно е месец май да бъде с най-високата активност на кърлежите, които ще останат активни, докато времето стане много сухо и много горещо.

Проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести: "В тези проливни валежи няма да са много активни. Но веднага след като така спрат валежите и светне слънчицето, те веднага ще се раздвижат, защото са гладни и трябва да си търсят прехрана. А въпросът е, че точно пролетта за тях се създават най-добрите условия. Да не е прекалено студено, нито прекалено горещо. Да не е сухо, но да не е твърде мокро. Така, че точно в момента и действително нарастват случаите на ухапани от кърлежи. Нарастват и случаите на заболявания, предавани с тях. Но заболяемостта се движи в рамките на миналогодишната."

Лаймската болест се лекува изцяло, особено ако бъде хваната още в първия й стадий, допълни проф. Христова. Във втория стадий ефектът от лечението е около 90%. Има и третий стадий, когато болестта вече е хронична.

Друга болест, разпространявана от кърлежите, е марсилската треска:

Проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести: "Тук имаме висока температура, тежко протичане, след което следва оздравяване. Тук няма хронифициране. Да, може да има и усложнения, но това е остро заболяване."

Има леко намаление на заболелите от варицела в страната, каза още проф. Ива Христова. Те вече са 400-500 при 700-800 през последните месеца - два. При скарлатината вече има 50-60 заболяли на седмица, но броят им се движи в рамките на предишните години.