ЕЦБ предприе радикална мярка заради инфлацията
Секция: СВЯТ
12 Юни 2026 13:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ЕЦБ предприе радикална мярка заради инфлацията

/КРОСС/  До каква степен Европейската централна банка повиши лихвения процент по депозитите?

Европейската централна банка реши да повиши лихвените проценти след дълга пауза. Ходът беше в отговор на бързото покачване на цените, провокирано от началото на мащабна война в Иран. Това съобщава Deutsche Welle.

Регулаторът във Франкфурт повиши основния лихвен процент по депозитите с 0,25 процентни пункта. Сега той е 2,25%, което е исторически момент за пазара. Банката остави цената на парите непроменена в продължение на седем последователни заседания, като я задържа на 2,0%.

Сега заемите за хора и фирми ще станат по-скъпи, което ще забави потреблението. Вложителите обаче ще получат по-висока доходност от депозитите си.

Влиянието на Иран и петролната криза

Инфлационният натиск се е засилил поради военните действия в Близкия изток, отбелязва DW. Американско-израелската война срещу Иран на практика парализира част от световната търговия. Ормузкият проток остава почти напълно затворен, основна артерия за доставки на петрол и газ.

Инфлацията в еврозоната скочи до 3,2% през май. Целта на банката е едва 2%. Официалното изявление на регулатора директно посочва причината: „Войната в Близкия изток създава инфлационен натиск", а цените на енергията удрят по портфейлите на европейците.

Реакция на ЕЦБ

Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард уверява, че ситуацията е под контрол. По време на пресконференция тя отбеляза, че банката е готова за трудни времена.

„Банката е в добра позиция да преодолее несигурността, причинена от войната в Иран", каза Лагард.

Тя добави още, че институцията „ще следи отблизо ситуацията и ще следва подход, основан на данни, и ще разглежда всяка среща поотделно".

Какви са прогнозите и рисковете за икономиката?

ЕЦБ ревизира надолу очакванията си за тази година.

Икономиката на еврозоната се забавя. Прогнозата за растеж е намалена от 0,9% на 0,8%, а цените ще се покачват по-бързо от планираното по-рано. Анализаторите очакват инфлацията да достигне 3% вместо 2,6% през март.

Ситуацията остава несигурна. Банката вижда два основни риска: по-нататъшно покачване на цените и спад в икономическите показатели.

„Перспективите остават несигурни, с рискове за инфлацията и рискове за икономическия растеж", се казва в изявление на банката.