Анализ на въпросите пред Бюджет 2026 г.
Секция: Анализи
15 Юни 2026 12:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Анализ на въпросите пред Бюджет 2026 г.

/КРОСС/ Ясно е, че трябва да има съкращаване на разходи, това ни беше казано и от Европа. А това трябва да се случи и в условия на инфлация, което е сложна задача. Такава позиция изрази социологът от „Мяра" Яница Петкова в ефира на "Твоят ден" по NOVA NEWS. 

По нейни думи мястото на синдикатите за бюджета е много важно, а по отношение на държавната план-сметка още нямаме информация какво ще включва тя.

Според социолога от „Галъп" Петко Петков е тревожно, че толкова дълго се бави бюджетът. Той допълни, че не се коментира темата за съкращаване на разходите от силовите министерства. Според него „ще се взима" от по-уязвимите социални групи.

Според Петкова ще има съкращаване в министерствата на незаетите позиции. Петков смята, че в силовите министерства трябва да има съкращения в административната част, но не и за служителите, които са на терен. По негови думи трябва да се увеличат заплатите във ведомства като здравното министерство, Министерството на труда и социалната политика и други.

Социолозите коментираха още дали Румен Радев вече е успял да влезе в ролята си на премиер, излизайки от тази на президент. Петрова посочи, че той лека-полека успява да влезе в този образ, като за разлика от други премиери, изявите са му са по-редки, думите и посланията са по-ограничени, търси се точният момент за тях. Според нея хората все още обаче приемат Радев като президент. Петков също смята, че премиерът вече е влязъл в настоящата си роля.