Шаран не само за Никулден: Как сливенската компания „Фишком“ постигна 400% ръст с Lidl и промени навиците на българина
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Юни 2026 14:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Шаран не само за Никулден: Как сливенската компания „Фишком“ постигна 400% ръст с Lidl и промени навиците на  българина

/КРОСС/ С обем от близо 500 тона прясна риба в изчистено състояние и средно 80% ръст на оборота годишно, сливенската семейна компания „Фишком" е един от основните български доставчици на риба за Лидл България. Съвместната им работа само за пет години показва как сътрудничество между български производител и търговска верига може да създаде условия за устойчив растеж, инвестиции и промяна в потребителските навици.

Основният продукт, който „Фишком" произвежда и реализира с Lidl, е шаран. Предлагат се също толстолоб, амур сом и бяла риба, като последните две са в по-малки количества поради спецификата на тяхното отглеждане.

„Фишком" са компания, с която за пет години изградихме взаимно доверие, израснахме заедно и се превърнахме в истински партньори. Те успяха да подобрят качеството, значително да увеличат обемите си и да реализират над 400% ръст на оборота с нас, а до месец се очаква да заработи и новата им производствена база. Заедно с тях ние постоянно развиваме категорията прясна риба, като предлагаме изчистен български шаран няколко пъти в годината, не само за Никулден. Лидл България е на едно от челните места по продажби на риба сред останалите останалите държави, в които веригата оперира", каза Любен Стойчев, ръководител на „Месо, месни продукти, риба и рибни продукти" в отдел „Стоково снабдяване" на Лидл България.

От Никулден до целогодишно търсене

Съвместната работа между Lidl и „Фишком" започва през 2020 г. с акционни предложения на цял шаран. За да изгради сигурност и предвидимост за първия съвместен Никулден, веригата реализира три предварителни кампании през май, август и октомври. Това дава възможност на производителя да планира зарибяването, отглеждането и ангажирането на водоемите си много по-рано и много по-устойчиво.

„Преди шест години между 60 и 70% от рибата, която произвеждахме, се изнасяше за Румъния, Северна Македония и Сърбия. Днес стопанисваме около 6000 декара водна площ и 100% от рибното ни производство реализираме с Лидл България и не ни стига. Не съм предполагал, че можем да продаваме такъв тип риба през юни, юли, август и септември. С помощта на партньорите от Lidl видяхме, че сладководната риба може да се търси по всяко време на годината", каза Живко Желев, съуправител на „Фишком".

По думите му това е променило изцяло начина, по който компанията планира производството си и управлява водоемите.

Данните показват устойчив ръст в продажбите на шаран през годините - от 64 тона през 2020 г. до 220 тона през 2025 г. 

 

Удобството и качеството променят навиците

Рибата достига до магазините изчистена и готова за приготвяне у дома, което улеснява потребителите и насърчава по-честата ѝ консумация. Зад това удобство стои и строг контрол върху качеството на всеки етап от процеса. Компанията работи по международно признати стандарти, какъвто е IFS-сертификата за безопасност и качество на храните, а производството преминава през регулярни вътрешни и външни одити, включително проверки от SGS - световния лидер в контрола на качеството, с който Lidl работи. 

„Температурният режим е на първо място. Той започва веднага след изваждането ѝ от  водоема. Рибата се поставя върху лед веднага след улавянето, транспортира се с хладилни автомобили, обработва се при контролирана температура и така през централните складове на Lidl, та до магазина. Именно това гарантира високото качество и доверието на потребителите", каза Николай Желев, съуправител на „Фишком".

Инвестиции и нов етап на развитие

Устойчивото търсене през последните години дава възможност на компанията да инвестира в разширяване на дейността си. Освен че увеличава броя на водоемите, които стопанисва, и разкрива между 15 и 20 нови работни места, „Фишком" вече е изградила нова производствена база и в момента подготвя откриването на втора. Новият обект ще включва допълнителни производствени мощности и фирмен магазин.

 

Ефектът Lidl за българските производители

Историята на „Фишком" е сред примерите как дългосрочното сътрудничество между търговска верига и местен производител може да стимулира инвестициите, да създаде предвидимост за бизнеса и да направи качествените български продукти по-достъпни за потребителите през цялата година.

 

За Лидл България

Lidl е най-голямата верига магазини за хранителни стоки в Европа. Част e от немската Schwarz Gruppe и присъства в 31 държави. В България Lidl стартира своята дейност през 2010 г. Днес компанията има 144 магазина в 63 града и над 4200 служители. Предимствата на специфичния бизнес модел, широката гама продукти с оптимално съотношение качество-цена и въвеждането на редица иновативни практики и модели, наложиха Lidl в България като смартдискаунтър, предлагащ високо качество на добра цена, и компания, която подхожда честно, отговорно, с мисъл и грижа за своите клиенти, служители, партньори и околната среда.