Нова метеостанция по Черноморието ще известява за риск от природни бедствия
Секция: БЪЛГАРИЯ
18 Юни 2026 12:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нова метеостанция по Черноморието ще известява за риск от природни бедствия

/КРОСС/ Нова метеорологична станция ще известява за риск от природни бедствия по морето. Целта е максимално ранна прогноза, която да помогне на хората за бърза евакуация. Акцията е съвместна - между туристическия бранш и учените от Геолого-географския факултет към Софийския университет.

Климатологът Симеон Матев е в основата на тази първа по рода си станция по нашето Черноморие. В ефира на „Здравей, България" той обясни, че данните от станцията ще се използват както за подобряване на метеорологичните прогнози, така и за по-ефективно управление на рисковете при екстремни явления. По думите му съоръжението ще помогне за навременни решения, които могат да ограничат щетите и дори да спасят човешки животи.

„Инсталирането на такава станция помага в много аспекти, най-важно в метеорологичен. Данните от нея отиват в сървъра на Национална агенция за океански и атмосферни изследвания на САЩ, където се изготвят прогнозите за целия свят и тези данни ще бъдат използвани за направата на по-точни прогнози. От друга страна, данните от тази станция ще помогнат и на колегите в Албена да взимат по-правилни решения. Това е особено ценно и важно, когато имаме екстремни явления", посочи климатологът.

„За съжаление, екстремните явления не могат да се прогнозират много по-рано, но, наблюдавайки данните оттук, те могат да реагират навременно и по този начин да спасят човешки животи. Друга важна характеристика на тази станция е, че ще помогне на района в бъдеще да продължи да се развива по устойчив начин", каза още той.