Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
Секция: ПОЛИТИКА
23 Юни 2026 08:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество

/КРОСС/ Министърът на външните работи Велислава Петрова вчера се срещна с Мухамад Анис Мата, заместник-министър на външните работи на Република Индонезия, като част от неговата работна обиколка в Европа. Това съобщиха на сайта на Министерството на външните работи.

Министър Петрова изтъкна, че Индонезия е важен партньор на България в Югоизточна Азия и подчерта значението на посещението за активизирането на политическия диалог и двустранното сътрудничество. Двете страни се обединиха около мнението, че двустранните връзки имат значителен потенциал за развитие. Откроено бе значението на задълбочаването на икономическите връзки, диверсификацията на двустранния стокообмен и насърчаването на инвестициите.

Сред перспективните направления за активизиране на диалога бяха откроени логистиката и транспортната свързаност, включително възможностите, които предлагат българските морски пристанища. Специално внимание беше отделено и на туризма, както и на сътрудничеството в областта на културата.

По-късно през деня среща с Мухамад Анис Мата проведе и заместник-министърът на външните работи Христо Полендаков. По време на разговора бе изразено общото желание 70-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и Индонезия да послужи като стимул за по-нататъшно разширяване на политическия диалог и сътрудничеството във всички сфери от взаимен интерес.

Обсъдени бяха перспективите за развитие на връзките в търговско-икономическата и инвестиционната област, както и халал сертифицирането на продукти, туризмът, работната сила, културата и образованието.

Направен бе и преглед на двустранните отношения, включително в контекста на диалога ЕС - Индонезия, Стратегическото партньорство между Европейския съюз и Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) и други многостранни формати.

В рамките на срещата заместник-министър Анис Мата представи изготвено от индонезийската страна лого по повод 70-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения. То съчетава образите на лъва - символ на България, и птицата гаруда, присъстваща в герба на Индонезия.

 

Източник: БНТ