/КРОСС/ С официална церемония, водосвет и много вълнение Община Етрополе откри обновения Дом за стари хора - един от най-мащабните социални проекти, реализирани през последните години на територията на общината.
Специален гост на събитието бе заместник-министърът на труда и социалната политика г-жа Надя Клисурска, която заедно с кмета на Община Етрополе инж. Владимир Александров, директора на Дома Камелия Михайлова и изпълнителния директор на „Геострой" АД инж. Цветослав Петков преряза лентата на напълно обновената социална услуга.
Още с пристигането си заместник-министър Клисурска разгледа модернизираната база и се срещна с потребителите на дома. В разговорите си с тях тя остана впечатлена както от условията, така и от атмосферата и грижите, които ежедневно получават възрастните хора в града.
В своето приветствие Надя Клисурска подчерта, че Домът за стари хора в Етрополе е сред обектите в страната, които успешно реализират реформата в социалните услуги по Националния план за възстановяване и устойчивост.
„Когато говорим за общински политики и отношение към хората, не сградите и асфалтът са най-важни, а хората и грижата за тях. Тази инвестиция е знак именно за такова отношение към възрастните хора", заяви заместник-министърът.
Тя даде висока оценка на работата на Община Етрополе и лично на кмета инж. Владимир Александров, като подчерта, че реализирането на подобни проекти е резултат от постоянство, ангажираност и ясна визия за развитието на социалните услуги.
„Всичко това се случва благодарение на усилията на кмета и неговия екип. В лицето на Министерството на труда и социалната политика Община Етрополе винаги ще има партньор и подкрепа за добрите идеи", заяви още Клисурска и подчерта: „Този дом е един от онези 80 дома за стари хора в нашата страна, които по Плана за възстановяване и устойчивост трябваше да бъдат ремонтирани, реновирани и преустроени, така че да отговарят на новите стандарти за качество по Закона за социалните услуги. Изключително щастлива съм, че тази инвестиция изглежда прекрасно - с много високо качество, с идеята хората, които я използват да се чувстват в среда близка до семейната."
В своето слово кметът инж. Владимир Александров изрази удовлетворението си от успешното завършване на проекта и подчерта, че грижата за възрастните хора е сред основните приоритети на местната власт.
„Искаме нашите потребители да се чувстват по-добре, по-сигурни и по-защитени. Вярвам, че социалната дейност не трябва да бъде административна тежест, а реална услуга в полза на хората", каза кметът и допълни: „Изключително съм щастлив, че г-жа Клисурска е част от нашето събитие, защото съм убеден, че имаме обща визия, че социалната дейност не трябва да е административна тежест, а пряко в услуга на всички граждани на България. Именно затова работят общините съвместно с министерствата, за да може да сме по-европейска държава, да може да сме по-добри самите ние като хора и като услуги, които оставяме за нашите възрастни родители. Поздравявам строителите с това, че успяха да завършат обекта в срок."
Той благодари на Министерството на труда и социалната политика, на екипа на Община Етрополе, на ръководството на дома и на строителя „Геострой" АД за професионализма и усилията, вложени в реализирането на проекта, както и на отдел „Проекти" към общинска администрация.
Особено емоционален момент от церемонията настъпи по време на обиколката на обновената база. Част от потребителите на дома не успяха да скрият вълнението си и се просълзиха при вида на новите стаи и условията, в които ще живеят занапред. Техните емоции се превърнаха в най-яркото доказателство за значимостта на реализираната инвестиция.
Директорът на Дома за стари хора Камелия Михайлова определи откриването като изпълнена мечта и обещание към хората, които са посветили живота си на своите семейства и обществото.
„Днес откриваме едно обещание, което успяхме да изпълним. Обещание към хората, които са работили цял живот, създали са семейства, отгледали са деца, изградили са нашето общество и заслужават своите години да бъдат посрещнати с уважение, сигурност и грижа. Преди време тук имаше една мечта. Мечта Домът за стари хора в гр. Етрополе да се превърне в място, което отговаря на съвременните стандарти, но и на нещо много по-важно - на човешкото достойнство. Днес тази мечта е реалност. Когато човек погледне тази красива сграда, вижда нови стаи, ново оборудване и нови пространства. Аз виждам нещо повече. Виждам спокойствието в очите на хората, които ще живеят тук. Виждам увереността на техните близки и роднини."
За финал и добро настроение вокална група „Минаха години", която е съставена от потребителите на Дома и с ръководител Вили Рай и изпълниха няколко песни.
Проектът включва цялостно обновяване на сградата, изграждане на пристройка, мерки за енергийна ефективност, ново оборудване и обзавеждане, както и облагородяване на прилежащите пространства. Благодарение на извършените дейности Домът за стари хора в Етрополе вече отговаря напълно на съвременните стандарти за предоставяне на резидентна грижа за възрастни хора. Проектът „Преустройство и пристрояване на Дом за стари хора - гр. Етрополе и привеждането му в съответствие с изискванията за предоставяне на услугата за резидентна грижа за възрастни хора в нетрудоспособна възраст (РГВХ)" е финансиран по процедура BG-RRP-11.010 „Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на съществуващите домове за стари хора" по Националния план за възстановяване и устойчивост съгласно Договор за финансиране № BG-RRP-11.010-0038-C01/22.07.2024 г. Общата стойност на проекта е 1 303 733,17 евро, от които 1 092 730,50 евро са безвъзмездна финансова подкрепа от МВУ и 211 002,67 евро са национално финансиране.
С реализирането на този проект Община Етрополе прави още една важна стъпка към изграждането на модерна и социално отговорна общност, в която грижата за хората е водещ приоритет.