Зам.-министър Якимов обсъди с делегирания министър, отговарящ за индустрията на Франция, възможностите за разширяване на икономическото сътрудничество в ключови сектори
Секция: ИКОНОМИКА
24 Юни 2026 21:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зам.-министър Якимов обсъди с делегирания министър, отговарящ за индустрията на Франция, възможностите за разширяване на икономическото сътрудничество в ключови сектори

/КРОСС/ 140 френски компании развиват дейност в България и осигуряват работа на повече от 15 000 души

Заместник-министърът на икономиката, инвестициите и индустрията Красимир Якимов проведе среща с делегирания министър, отговарящ за индустрията на Франция Себастиен Мартен в Париж. На нея двамата обсъдиха перспективите за задълбочаване на двустранното сътрудничество в ключови индустриални сектори. 

Якимов подчерта отличните политически отношения между двете държави, като изтъкна важността на проведената преди около месец среща между министър-председателя на България Румен Радев и президента на Франция Еманюел Макрон. 

„Една от първите официални срещи, които нашият министър-председател проведе, беше именно с президента Макрон, на която беше потвърдено силното стратегическо партньорство между двете държави и бяха очертани потенциалните области на сътрудничество. Страната ни разглежда Франция не само като близък съюзник, но и като ключов индустриален и икономически партньор в изграждането на бъдещата конкурентоспособност на Европа", заяви Якимов.

По думите му Франция е сред стратегическите икономически партньори на България. „Над 2,6 милиарда евро е двустранна търговия, а преките чуждестранни инвестиции от Франция до момента са 1,33 милиарда евро", посочи заместник-министърът.

Той отбеляза, че двустранният стокообмен вече включва продукти с висока добавена стойност. „Износът и вносът между нашите държави вече включват не само традиционните стоки и услуги, но и аерокосмически компоненти, медни продукти, електроника, фармацевтични продукти и модерни индустриални технологии", каза Якимов.

По време на срещата беше отбелязано, че над 140 френски компании развиват дейност в България и осигуряват работа на повече от 15 000 души. Сред успешните примери за френски инвестиции у нас бяха посочени Schneider Electric, Air Liquide, Meridiam и Imerys.

Като приоритетни направления за бъдещо сътрудничество двамата откроиха енергетиката, отбранителната индустрия, железопътния транспорт, автомобилната индустрия и аерокосмическия сектор. 

По отношение на индустриалното развитие заместник-министърът на икономиката акцентира върху бързия растеж на автомобилния сектор в България. „Над 11% от нашия БВП идват от автомобилната индустрия. Статистиката показва, че 9 от всеки 10 автомобила в Европа съдържат част, произведена в България", каза Якимов.

Той подчерта и възможностите за сътрудничество в областта на високите технологии и космическата индустрия, както и потенциала на страната ни в сферата на иновациите и научноизследователската дейност, като посочи за пример Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT).

Заместник-министър Якимов отправи от името на вицепремиера и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев официална покана към министър Себастиен Мартен да посети България.  „Ще можем да ви покажем на място и да добиете реална представа за това какво можем да постигнем заедно. Ние със сигурност вярваме, че има много възможности за съвместна работа и развитие", заяви той.

По-късно през деня заместник-министър Якимов участва в конференцията „България - печеливша дестинация за френските инвеститори: Успехи, разширяване и възможности 2026 - 2030", където представи мерките на правителството за подобряване на инвестиционната среда и възможностите за разширяване на френските инвестиции в България.

„Вече започнахме и в рамките на един месец успяхме да завършим много важна реформа, предназначена именно за инвестиционната общност", заяви той. По думите му е създадено  Централно координационно звено за стратегически инвестиции към Министерския съвет, под пряката координация и ръководство на вицепремиера Пулев. То ще координира административните процедури и ще подпомага реализацията на инвестиционни проекти.

Заместник-министърът подчерта още, че правителството провежда административна реформа, насочена към съкращаване на регулаторните срокове и улесняване на бизнеса. „Това, от което бизнесът наистина се интересува и от което наистина има нужда да получи е ускорен и безпроблемен процес", посочи Якимов.

Той акцентира върху необходимостта добрите политически отношения между България и Франция да бъдат превърнати в нови инвестиции, индустриални проекти и технологични партньорства. „Задачата пред нас сега е да превърнем този политически капитал в много по-дълбока индустриална интеграция, в много по-дълбоки и по-големи инвестиционни проекти и в по-силно технологично сътрудничество", заяви заместник-министърът.