/КРОСС/ Има нужда от малки промени в „Закона за движение по пътищата". Но в държавата трябва да се поведе една война за осигуряване на безопасност на движението по пътищата. Най-важно е обаче да се промени мисленето, а то не се променя само с контролните органи отвън, заяви в „Денят започва" председателят на СБА инж. Емил Панчев. Относно мантинелата на АМ „Тракия", инж. Панчев каза, че ще се установи каква е трябвало да бъде тя и дали не е имало такова изискване да бъде такава, каквато е поставена. Уточни, че трябва да се види какъв е асфалтът, независимо че е нов, той също може да не е качествен.
„Може да загряват гумите от него. Гумите на този автомобил (тир, б.р.) какви са? Дали е бил претоварен този автомобил?"
На въпрос, ако шофьорът на тира е спукал гума и при съобразена скорост, не би ли трябвало да се виждат следи на пътя, инж. Панчев отговори:
„Би трябвало да се виждат едни следи. Как се е спукала гумата? За да не се овладее автомобилът, трябва да е станало много внезапно - т.е. цялата гума да изчезне в този момент и да се наклони автомобилът наляво и съответно или трябва да има следи от джантата..."
Инж. Панчев е категоричен, че тировете не трябва да се движат в събота и неделя.
„Когато поставим този въпрос, се казва - няма паркинги. Но от друга страна стои въпросът дали държавата иска да има такива паркинги?"
Председателят на СБА коментира предложението правителството за увеличение с 30% на винетните такси и да се разшири толсистемата, като подчерта, че пътищата ни не са в добро състояние, но от друга страна винетните такси са доста ниски.
„По отношение на толтаксите смятам, че ще има доста сериозна реакция, тъй като ще натоварят ползвателите - камионите, с допълнителни такси и разходи и оттам ще се породи едно напрежение."
Категоричен е, че е „крайно време полицията наистина да съставя актове на тези, които поддържат магистралите и да има по-високи санкции там, а не само по-високи такси, и да бъдат глобявани много жестоко тези, които не поддържат пътя в изправност".