Парамедиците излизат от сивата зона: приет е новият държавен стандарт
Секция: Здраве
25 Юни 2026 13:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Парамедиците излизат от сивата зона: приет е новият държавен стандарт

/КРОСС/ Съюзът на парамедиците в България (СПБ) постигна ключов успех за развитието на спешната медицинска помощ с приемането на новия Държавен образователен стандарт за професията „Парамедик". Тя вече е част от направление „Здравни грижи" и получава ясно регламентирани компетентности и възможности за реализация. Стандартът е обнародван в последния брой на „Държавен вестник".

Зад този резултат стои огромен, близо тригодишен труд на Съюза, десетки срещи, аргументирани становища, упорита защита пред институции в условията на постоянно сменящи се правителства, съсловни организации и синдикати, някои от които дълго се опитваха да задържат парамедиците извън активното участие в спешната помощ. Благодарим на Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО) и на Министерството на образованието и науката.

Новата нормативна рамка създава модерна и европейски съпоставима система за обучение и квалификация. Липсата на такъв стандарт досега поставяше парамедиците в своеобразна „сива зона" и често служеше като аргумент за ограниченото им участие в системата на спешната помощ. Така, въпреки хроничния недостиг на кадри, много обучени специалисти не намираха реализация в България.

Стандартът въвежда две нива на професионална квалификация с възможност за кариерно развитие и международно признаване. За първи път са ясно определени компетентностите на парамедиците, включително животоспасяващи действия, мониторинг на пациента, самостоятелни решения и ръководство на екип според нивото на квалификация. Завършилите могат да работят в екипите на спешната помощ, в структурите за сигурност, при бедствия и аварии, да обезпечават спортни и големи събития, както и в международни мисии и хуманитарни организации.

„Това е победа не само за парамедиците, а за цялата система на спешната медицинска помощ и за пациента, който трябва да стои в нейния център. Но стандартът сам по себе си не решава проблемите. Необходима е ясна, публична и измерима визия за развитието на спешната помощ", заяви председателят на СПБ Ива Пехливанска.

Организацията настоява за механизъм за обществен контрол върху държавната политика с реално участие, а не формални консултации.

Парамедиците искат публичност за състоянието на Спешната помощ - достъпни за обществото данни за времето за отговор, кадрова обезпечаност, реализацията на новите специалисти и резултатите за пациента и да се потърси отговорност там, където спешната помощ е в режим на оцеляване, вместо на развитие.

„Признаването на проблема и поемането на отговорност са първата крачка към изграждане на доверие. Доказахме, че когато има воля, експертиза и упорство, промяната е възможна. Същата воля очакваме сега и от управлението на спешната помощ", посочват от СПБ.